Πρόκριση της ΑΕΚ κόντρα στην ομάδα του Νικοπολίδη

0

10-10-1989. Η ένωση σαν σήμερα αντιμετώπισε την Αναγέννηση Άρτας για τον 5ο όμιλο της πρώτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος.

10-10

Η ΑΕΚ με πολλούς αναπληρωματικούς δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο έχανε 1-0 με γκολ του Νίκου από το 30΄. Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος ποιο συγκεντρωμένος πέτυχε 4 γκολ με τους Πεππέ (51΄), Μπατάλη (60΄), Χριστοδούλου (69΄), Σταματή (71΄). Η ένωση στην Άρτα ολοκλήρωσε τους αγώνες του ομίλου, στον όποιο προκρίθηκε για να συναντηθεί στο δεύτερο γύρο με τον Ιωνικό από τον οποίο αποκλείστηκε με την ήττα 2-0 στη Νίκαια και τη λευκή ισοπαλία στη Φιλαδέλφεια.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγιεβιτς με την Αναγέννηση ήταν, Μήνου, Βασιλόπουλος (64΄Κούτουλας), Πεππές, Παπακωστούλης, Καραγκιοζόπουλος, Παγκράτης, Μπατάλης (64΄Χατζής),Σταματής, Μπατίστα, Φαμέλης, Χριστοδούλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης Άρτας ήταν ο Αντώνης Νικοπολίδης, ο μετέπειτα γκολκίπερ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, με τον οποίο η Εθνική κατέκτησε το Euro του 2004 στα γήπεδα της Πορτογαλίας.