ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

1972: Τρία, έτσι για να… γουστΆρης

Published

on

29-10-1972. Αν και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με δυο νίκες σε Καβάλα και εντός με Πανσερραϊκό η ένωση, αργότερα βγήκαν τα προβλήματα της στην επιφάνεια και η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

toskas-papaioannou-dandelis-τοσκας-παπαιωαν νου-δανδελης

Σαν σήμερα η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Άρη για την 6η αγωνιστική και προερχόταν από 3 συνεχόμενες ισοπαλίες με Καλαμάτα,ολυμπιακό Βόλου εκτός και Πανιώνιο εντός. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον δικέφαλο που προς το τέλος του ημιχρόνου δέχθηκε γκολ από τον Δράμπη πηγαίνοντας πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η εμπειρία κυρίως του Παπαϊωάννου, ο οποίος ισοφάρισε στο 50ο λεπτό, έδωσε ώθηση στην ένωση. Το 2-1 έκανε ο Γιάννης Δανδέλλης στο 60΄και 10 λεπτά αργότερα ο Μπάμπης Ψιμόγιαννος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η ομάδα του Μπράνκο Στανκοβιτς στον αγώνα αυτό ήταν, Ερρέα, Θεοδωρίδης, Τανίδης, Καραφέσκος, Δανδέλλης, Νικολάου, Νικολαϊδης, Παπαϊωάννου, Πομώνης (64΄Ψιμόγιαννος) Λούλλης, Λαβαρίδης.