Αυτοκτονία στη Μόσχα (vid)

0

19-3-1998. Για τον προημιτελικό του κυπέλλου κυπελλούχων η ένωση αυτοκτόνησε μια ημέρα σαν σήμερα στη Μόσχα. Ήταν ο επαναληπτικός του 0-0, της Νέας Φιλαδέλφειας, μεταξύ της ΑΕΚ και της Λοκομοτίβ.

Η Ρωσική ομάδα είχε από την αρχή τον ελέγχο του παιχνιδιού ενώ η άμυνα του δικεφάλου σε ορισμένα σημεία του αγώνα έδειχνε πανικοβλημένη, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0. Στην επανάληψη αν και η ένωση ξεκίνησε καλά, ένα λάθος στην άμυνα στοίχισε στο 53΄ όταν ο Χαρλάτσεφ άνοιξε το σκορ. Οι κιτρινόμαυροι παίκτες αντέδρασαν δημιούργησαν δυο ευκαιρίες και στο 66΄ο Μαλαδένης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάρης Κοπιτσής. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ κλείστηκε ξανά στην άμυνα της και με ήρωα τον Ηλία Ατματσιδη κρατούσε της Ρωσικές επιθέσεις.

Η ομάδα της Λοκομοιτίβ έψαχνε το γκολ της πρόκρισης, η άμυνα της είχε κενά και η ένωση δημιούργησε δυο ευκαιρίες στο 80΄ και στο 90΄ με μοιραίο παίκτη τον Ντέμη Νικολαϊδη που και στις δυο δεν κατάφερε να τελειώσει την πρόκριση. Το σοκ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Τζουγκαίνοφ έδωσε τη νίκη στη Λοκομοτίβ με κεφαλιά και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η σύνθεση του Ντουμίτρου Ντουμιτρίου ήταν, Ατματσίδης, Μαχαιρίδης,Κασάπης, Κωστένογλου, Μαλαδένης (88 Κεφαλάς), Νικολαϊδης, Κοπιτσής, Καλιτζάκης, Γκρέταρσον, Σαβέφσκι(65 Σέμπουε), Μανωλάς.