ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

“Χ” στην Πάτρα και εντάσεις στα αποδυτήρια (vid)

Published

on

11-2-1996. Η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Πάτρα και αντιμετώπισε την Παναχαΐκή, στην 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Παναχαΐκή βρισκόταν λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας, ήταν 7 βαθμούς πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού, ωστόσο στο τέλος σώθηκε οριακά. Οι Πατρινοί ερχόταν από μεγάλη νίκη μέσα στο Καυτατζόγλειο επί του Ηρακλή με 1-0. Ο προπονητής της, Χρήστος Αρχοντίδης, πίστευε στο καλό αποτέλεσμα και ο πρόεδρος Λουκόπουλος έταξε έξτρα πριμ γι’αυτό.

Η ΑΕΚ βρισκόταν σε περίοδο μεγάλης φόρμας, ο δικέφαλος ισοπέδωνε οποιοδήποτε αντίπαλο έβρισκε μπροστά του. Στην πρωτεύουσα της Αχαΐας πήγαινε με ένα σερί 5 νικών στο πρωτάθλημα, ενώ στο κύπελλο είχε συντρίψει Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό με 3-1, ενώ εκείνο το διάστημα μόνο ο Ολυμπιακός γλύτωσε με ισοπαλία στον επαναληπτικό του κυπέλλου και αυτό γιατί η ένωση τον υποτίμησε. Η ΑΕΚ ήταν πρωτοπόρος με 49 βαθμούς και πίσω της ο Παναθηναϊκός με 48 και ο Ολυμπιακός με 46.

2010080500347_45716538Η ένωση ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο. Στο 11΄ ο Βασίλης Μπορπόκης με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο δικέφαλος έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι, η αστοχία των παικτών ήταν μεγάλη και ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμώρησε τους κιτρινόμαυρους. Στο 34ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Μικέ, μόνιμος μεταγραφικός στόχος του Μπάγεβιτς και της ΑΕΚ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ατματσίδη κάνοντας το 1-1 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα, αφού στην επανάληψη οι αμυντικοί της Παναχαΐκής εγκλώβισαν την ΑΕΚ.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου υπήρχε έντονη μουρμούρα μεταξύ των παικτών. Στο τέλος του αγώνα η ένταση κορυφώθηκε. Πρωταγωνιστές της «μάχης» Κετσπάγια και Τσάρτας, ο Γεωργιανός επιτέθηκε φραστικά στον δεύτερο, μάλιστα φημολογείται ότι του πέταξε και ένα πλαστικό μπουκάλι. Στη συνέχεια οι αμυντικοί τα έβαλαν με τους επιθετικούς λέγοντας χαρακτηριστικά ότι ενώ αυτοί τραβάνε το «λούκι» πίσω αυτοί χάνουν γκολ με το τσουβάλι με την απάντηση «έχετε κάνει και εσείς λάθη που πληρώσαμε ακριβά». Ο Μπάγεβιτς ανέλαβε τον ρόλο πυροσβέστη αναγκάζοντας τους παίκτες του να ηρεμήσουν, εν όψη της ρεβάνς του κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί στη βαθμολογία αφού στραβοπάτησε ο Παναθηναϊκός 0-0, στο Ολυμπιακό στάδιο, με τον Αθηναϊκό και ο Ολυμπιακός επίσης 0-0 στον Πύργο με τον Πανηλειακό, ωστόσο παρέμεινε στην κορυφή .

Η σύνθεση του Μπάγεβιτς στην Πάτρα ήταν, ΑτματσίδηςΜπορμπόκης, Βλάχος, ΜανωλάςΜαλαδένης, Κωστής (70΄Δημητριάδης), ΚετσπάγιαΣαβέβσκι, Μπατίστα, ΤσάρταςΚασάπης.