Διπλό στο Βικελίδης και κορυφή με Ρίμπο (vid)

0

2-12-2007. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Άρη, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Άρης, του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ήταν τέταρτος με 16 βαθμούς και την προηγούμενη αγωνιστική είχε χάσει στη Λιβαδειά. Μεσοβδόμαδα είχε έρθει ισόπαλος με την Μπόλτον στην Αγγλία, για το ΟΥΕΦΑ και βρισκόταν σε τροχιά πρόκρισης, αφού ήταν δεύτερος στον όμιλο του.

Η ΑΕΚ πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, ήταν η χρόνια που έχασε τον τίτλο από τον Ολυμπιακό στα δικαστήρια. Τρεις μέρες πριν η ένωση αντιμετώπισε την Φιορεντίνα, στο ΟΑΚΑ, για το ΟΥΕΦΑ και ήρθε ισόπαλη 1-1, δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στον όμιλο της και προβληματισμός, ωστόσο ο δικέφαλος αργότερα είχε πάρει την πρόκριση για τους «32» του θεσμού.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, οι δυο ομάδες απείλησαν σε δυο περιπτώσεις η καθεμία, όμως μετά το 35΄ η απόδοση έπεσε μαζί και ο ρυθμός. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή για ρίψη φωτοβολίδων. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου κράτησε μια ώρα, οι ρίψεις φωτοβολίδων μεταξύ των κερκίδων της ΑΕΚ και του Άρη συνεχίζονταν, μέχρι ο διαιτητής να αποφασίσει εκκένωση του γηπέδου από τους φίλους της ένωσης για να ξεκινήσει ο αγώνας.aris-aek-0-1-2-12-2007_1

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο έχασε κάποιες ευκαιρίες, βοήθησε η είσοδος του Μπλάνκο, ενώ και ο Άρης είχε μια ευκαιρία. Στο 82΄ μια εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο χτύπησε σε δυο κεφάλια αμυνομένων, Νέτο και Ρονάλντο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά, ενώ στο φύλλο αγώνα ο Δέλλας αναγράφτηκε ως σκόρερ αφού και το δικό του κεφάλι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας. Το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα παρότι ο Άρης στριφογύριζε έξω από την περιοχή της ΑΕΚ τα τελευταία λεπτά, χωρίς ουσία.arisaek0-1_0212

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά στους 3 από τον Παναθηναϊκό, ήρθε ισόπαλος με τη Ξάνθη στην έδρα του, αλλά και τον Ολυμπιακό που ισοβάθμησε με τους πράσινους μετά τη νίκη του στο Περιστέρι.