Η ΑΕΚ άργησε και η Μίλαν ατίμασε το όνομα της (vid)

0

6-12-2006. H ΑΕΚ ταξίδεψε στο Βέλγιο για να αντιμετωπίσει την Άντερλεχτ στη τελευταία αγωνιστική του Champions league.

Η Άντερλεχτ ήταν τελευταία στον όμιλο με 3 βαθμούς, είχε λιγοστές ελπίδες να καταλάβει την 3η θέση, που οδηγούσε στο ΟΥΕΦΑ. Την προηγούμενη αγωνιστική ήρθε ισόπαλη με την Λίλ 2-2, ενώ εκείνη την περίοδο κατέκτησε το πρωτάθλημα στη χώρα της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Η ΑΕΚ ήταν δεύτερη με 7 βαθμούς, ήθελε νίκη, ενώ περνούσε με ισοπαλία αν δεν κέρδιζε η Λιλ τη Μίλαν στην Ιταλία ή ακόμα και με ήττα αν έχαναν παράλληλα και οι Γάλλοι. Η ένωση ερχόταν από δυο συνεχόμενες νίκες με Λίλ και Μίλαν, αλλά και στο πρωτάθλημα τα πήγαινε περίφημα αφού είχε ένα σερί 8 νικών.

cl_aek_psalidi_bΣτο «Κονστάν Φάντεν Στόκ» η ένωση ξεκίνησε καλά, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ και μετά το 15΄ η Άντερλεχτ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και στο 38΄ ο Βάντεν άνοιξε το σκορ. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έλεγχε το παιχνίδι, ωστόσο οι Βέλγοι έκαναν το 2-0 στο 63΄με τον Φρούτος. Ο δικέφαλος ήθελε πλέον μόνο νίκη αφού και η Λίλ έκανε το 2-0 στην Ιταλία, την ίδια ώρα. Οι κιτρινόμαυροι δεν το έβαλαν κάτω πίεσαν, μείωσαν στο 75΄με τον Λάκη και στο 81΄ με εντυπωσιακό γυριστό ο Τσιρίλο ισοφάρισε 2-2, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 8 βαθμούς, τερμάτισε 3η και συνέχισε στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ αντιμετωπίζοντας την Παρί Σέν Ζερμέν. Η Μίλαν με πολλές αλλαγές  έπαιξε προκλητικά αδιάφορα απέναντι στη Λίλ και έχασε στο «Μεάτσα» 2-0, οι Γάλλοι με 9 βαθμούς συνέχισαν στη διοργάνωση. cl_aek_cirilo_b

Η σύνθεση του Σέρα Φερέρ  ήταν, ΣορεντίνοΓεωργέαςΠαουτάσοΤσιρίλοΠαπασταθόπουλος, Ζήκος, Κυριακίδης (50΄Λάκης), Μαντούκα (58΄Ντελίμπασιτς), Λυμπερόπουλος, Σέζαρ (58΄Χέτεμαϊ), Τόζερ.