Όταν η ΑΕΚ χόρεψε τον Παναθηναϊκό στη βροχή (vid)

0

4-11-2001. Στο γήπεδο «Νίκος Γκούμας» η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι ήταν στην τρίτη θέση με 8 βαθμούς, την προηγούμενη αγωνιστική, είχε γίνει 15 μέρες πριν, είχε συντρίψει την Παναχαϊκή 8-0, ενώ τέσσερις μέρες πριν ολοκλήρωσε τον όμιλο στο champions league με αδιάφορη ήττα από την Μαγιόρκα, αφού είχε ήδη τερματίσει πρώτος.

Η ΑΕΚ ήταν δεύτερη στο πρωτάθλημα με 9 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Ολυμπιακό. Την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε ήττα σοκ από τον Εθνικό Αστέρα, στη Καισαριανή, ενώ ερχόταν από τη νίκη στο ΟΥΕΦΑ με την Όσιεκ, σε ένα κακό παιχνίδι με αποδοκιμασίες.

378c5c072b5745d778504f1f85a2b1e3_425817 Η νεροποντή εκείνης της ημέρας παραλίγο να αναβάλει τη διεξαγωγή του αγώνα, ο οποίος έγινε σε ένα αγωνιστικό χώρο γεμάτο νερά. Οι τεχνίτες παίκτες ήταν δύσκολο να αποδώσουν σε τέτοιο τερέν, έτσι η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν. Η ένωση μπήκε ποιο ορεξάτη, όμως στη λίμνη δύσκολα έκανε τελικές. Το γκολ ήρθε από στημένη φάση στο 27ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Τσιάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του, έκανε κάποιες φάσεις ακίνδυνες, όμως η ΑΕΚ είχε και πάλι την πρωτοβουλία. Το 2-0 έγινε στο 78΄ μετά από σέντρα του Τσιάρτα και κεφαλιά του Ντέμη Νικολαϊδη.8565277631f7937a1d601fabddb25701_425817

2011100400637_153940033Στο γήπεδο βρέθηκε Πορτογαλικό κανάλι για να καταγράψει τον αγώνα, για αφιέρωμα στον Φερνάντο Σάντος, ο οποίος κέρδισε τεχνικά κατά κράτος τον Κυράστα. Μόλις μπήκε το δεύτερο γκολ, ο Νικολαΐδης έτρεξε στον πάγκο, προτρέποντας και τους συμπαίκτες του, για να πανηγυρίσει μαζί με τον προπονητή του, τον Σάντος που οι σχέσεις του με τον Ψωμιάδη άρχισαν να κλονίζονται.

Η σύνθεση του Πορτογάλου τεχνικού ήταν, Ατματσίδης, Λάκης (86΄Γεωργέας), ΚασάπηςΦερούζεμΓκαμάραΖαγοράκηςΖήκοςΠέτκωφ, Κωνσταντινίδης, Τσάρτας (89΄Κωστένογλου), Νικολαϊδης.