Η διαιτησία δεν άφησε την ΑΕΚ να βγάλει αντίδραση…

0

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή! Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 80-70 στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων για τους ημιτελικούς της Α1 ανδρών και έκανε έτσι το 1-0 στην σειρά.

Ο Κρις Σίνγκλετον παίκτης του Παναθηναϊκού (Μ) προσπαθεί ν΄αποφύγει τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη παίκτης της ΑΕΚ (Π) κατά τη διάρκεια του αγώνα Basket league των Playoffs μεταξύ των ομάδων του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α. Πέμπτη 11 Μαϊου 2017. ΑΠΕ ΜΠΕ/ΑΠΕ ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους, ενώ από την Ένωση ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 18. Απαράδεκτη η διαιτησια που άφησε τον ΠΑΟ να βαράει βολές! 23 βολές βάρεσαν οι ζέλες έναντι 9 δικών μας! Ο επόμενος αγώνας του ζευγαριού θα διεξαχθεί την Κυριακή (14/5, 17:00) στο ΟΑΚΑ με γηπεδούχους τους «κιτρινόμαυρους».

Με την έναρξη του αγώνα ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 4-0. Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο μείωσε (4-3), στο 2’ και ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 6-5, στο 3’. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 10-8, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα +8 (23-15), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Νιούλεϊ με τρίποντο μείωσε 23-18, στο 11’ και ο Ντίξον επίσης με τρίποντο έκανε το 23-21, στο 13’. Ο Ντίξον με το δεύτερο του τρίποντο μείωσε στον πόντο (25-24), στο 14’ και με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (27-25), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 12-10, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα +4 (39-35), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ντίξον με δίποντο έκανε το 41-37, στο 21’. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 ισοφάρισαν (41-41), στο και ο Χαραλαμπόπουλος με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (43-41), στο 22’. Ο Μαυροειδής με δίποντο ισοφάρισε (43-43), στο 24’. Με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (47-43), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 13-7, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διάφορα στο +10 (60-50), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές έκανε το 62-52 και με δίποντο μείωσε (62-54), στο 31’. Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 67-59, στο 33’ και ο Μαυροειδής με δίποντο το 70-61, στο 35’. Με σερί 5-0, η ΑΕΚ μείωσε στους έξι πόντους (72-66), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Με σερί 4-0, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (76-66), δύο λεπτά πριν το τέλος, με τον Μαυροειδή να ευστοχεί σε δίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 80-70, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή (14/05, 17:00), στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-39, 60-50, 80-70

Διαιτητές: Πηλοίδης, Μάνος, Τσώνος

Παναθηναϊκός
(Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (7 ριμπ.), Ρίβερς 2, Τζέιμς 12, Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 8, Γκιστ 2, Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 11 (11 ριμπ), Καλάθης 23 (1).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 5 (1), Μακ Γκραθ 2, Ελόνου 2, Σάκοτα 14 (4), Βασιλειάδης 2, Μιλόσεβιτς 2, Ντίξον 15 (3 τρ. – 7 ριμπ.), Λαρεντζάκης 2, Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 18 (5 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 5 (1).