Η ιστορική εξάρα επί της Πόρτο (vid)

0

13-9-1978 Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Πορτογαλική Πόρτο, στη Νέα Φιλαδέλφεια, στον πρώτο αγώνα του πρώτου γύρου του κυπέλλου πρωταθλητριών.

dscn4230

Οι «Δράκο88b8b0cdecadbdf3beec808f3b5dab61_416976ι», μια εβδομάδα πριν, είχαν κερδίσει 1-0 την Μπενφίκα για την 2η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, το οποίο κατέκτησαν και εκείνη την περίοδο για δεύτερη συνεχόμενη σαιζόν. Την περίοδο 1977-78, εκτός από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η Πόρτο είχε φτάσει μέχρι τα προημιτελικά του κυπέλλου κυπελλούχων, αποκλείοντας μεταξύ άλλων Κολωνία και Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ.

Η ΑΕΚ είχε ήδη παίξει δυο αγώνες πρωταθλήματος με Αιγάλεω εκτός έδρας και ΠΑΟΚ εντός και με δυο νίκες ήταν πρωτοπόρος του πρωταθλήματος. Ο δικέφαλος εκείνη τη χρονιά ενισχύθηκε και με τον Μίμη Δομάζο, ο οποίος μετά το ντεμπούτο του με το Αιγάλεω, δήλωσε σίγουρος για πρόκριση επί της Πορτογαλικής ομάδας αλλά και αισιόδοξος πως το πρωτάθλημα θα το κατακτούσε η ένωση ενώ το τρένο θα το έχανε άλλος, ρίχνοντας καρφιά προς την παλιά του ομάδα.

2aa0e87f8f3c34219317b796b02d6469_416976

Μπροστά σε μια κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια, οι υπεύθυνοι της Πόρτο άλλωστε έτρεμαν την ατμόσφαιρα και αιτήθηκαν προστασία από την ΟΥΕΦΑ, η ΑΕΚ ισοπέδωσε την πρωταθλήτρια Πορτογαλίας με το αστρονομικό 6-1, σε μια από τις μεγαλύτερες νίκες του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο δικέφαλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 20λεπτο είχε ήδη προηγηθεί 3-0 με τα τέρματα των Μπάγεβιτς (4΄,18΄), Αρδίζογλου (16΄). Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε ο Κύπριος Τάσος Κωνσταντίνου στο 38΄ σημειώνοντας το 4-0. Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού, όπως ήταν φυσικό, είχε πέσει. Οι Πορτογάλοι με τον Ολιβέϊρα μείωσαν σε 4-1 στο 50΄. Οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μέσα σε δυο λεπτά στο 59΄ με τον Νικολάου και στο 60΄με τον Μαύρο διαμόρφωσαν το τελικό 6-1 και ουσιαστικά η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα.