Η λύτρωση του El-Mago (vid)

0

7-1-1996. Για την 15η αγωνιστική η ΑΕΚ φιλοξένησε την Skoda Ξάνθη, στο Νίκος Γκούμας.

solariveridianoΗ ακριτική ομάδα, βρισκόταν κάπου στη μέση της βαθμολογίας, ερχόταν με νέο προπονητή τον Γιάννη Ισπυρλίδη, μέχρι πρότινος βοηθός του Βασίλη Δανιήλ που είχε παραιτηθεί. Μεσοβδόμαδα η Ξάνθη είχε κερδίσει 2-0 την Καλαμαριά για το κύπελλο, ενώ στη Νέα Φιλαδέλφεια εμφανίστηκαν με τη φανέλα της ο Ζήκος και ο Μαρτσέλο, που λίγα χρόνια αργότερα ντύθηκαν στα κιτρινόμαυρα.

Η ΑΕΚ τρεις μέρες πριν θριάμβευσε στο κύπελλο με τον Ολυμπιακό, τον κέρδισε 3-1 εκτός έδρας τελειώνοντας μάλιστα τον αγώνα με 9 παίκτες. Η ένωση πρίν τον αγώνα ήταν τέσσερις βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό, αφού την προηγούμενη μέρα είχε κερδίσει τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη και έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε τη νίκη για να μη χάσει τα ίχνη των πρασίνων.

436718fa04b309fc84f1a8b93508ee0f_89967Στη παγωμένη Νέα Φιλαδέλφεια ο Χρήστος Κωστής προσπάθησε να ζεστάνει κάπως την ατμόσφαιρα, όταν άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν όμως μουδιασμένα και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τσέχος Νέτσας ισοφάρισε. Η Ξάνθη τα προηγούμενα δυο χρόνια δραπέτευσε από το Νίκος Γκούμας με ισοπαλία, το 1994 μάλιστα χάλασε τη φιέστα που είχε στηθεί αφού το τελικό 2-2 δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος μπήκε δυνατά, πίεζε έχανε ευκαιρίες είχε δοκάρι με τον Τσιάρτα και τον Κετσπάγια το γκολ όμως δεν ερχόταν και ο τερματοφύλακας Καρκάνης εξελίχθηκε σε ήρωα. Την λύτρωση τελικά έδωσε ο Βασίλης Τσιάρτας με πλασέ απο πλάγια θέση στο 85ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

dsc_1224-770x509

Η αγχώδης νίκη διατήρησε την ΑΕΚ στο -1 από τον Παναθηναϊκό. Από την σκεπαστή ακούστηκαν για πρώτη φορά συνθήματα υπέρ του Ντανιέλ Μπατίστα, μιας και ήταν η πρώτη χρονιά της επιστροφής του από τον Ολυμπιακό, βοήθησαν τα 2 γκολ που πέτυχε τρεις μέρες πριν στο ΟΑΚΑ εναντίον των ερυθρολεύκων και ο πάγος με την Original έσπασε.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν, ΑτματσίδηςΜπορμπόκηςΚασάπης, Παυλόπουλος, Σαμπανάζοβιτς (64΄Δημητριάδης), Βλάχος, ΚετσπάγιαΣαβέβσκι, Μπατίστα, Τσιάρτας, Κωστής (80΄Σαραβάκος)