Η νίκη μέσα στο Καραϊσκάκη… και ο συνεταιρισμός των «απατ-αιώνιων»

0

12-6-1960. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, στο στάδιο «Γ.Καραϊσκάκης», για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

1960

Ήταν το πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα με τη μορφή κατηγοριών, αφού η UEFA απαίτησε από την ΕΠΟ την καθιέρωση ενός πρωταθλήματος με ενιαία και μόνιμη κατηγορία, στα πρότυπα ανεπτυγμένων ποδοσφαιρικά χωρών, ώστε να προσκαλείται ο πρωταθλητής στο κύπελλο πρωταθλητριών. Η ένωση ήταν πρωτοπόρος 3 βαθμούς μπροστά από τον Παναθηναϊκό, που την ίδια ώρα έπαιζε στη Νέα Σμύρνη και κέρδισε τον Πανιώνιο 1-0 στο τελευταίο λεπτό.

Το ντέρμπι Ολυμπιακός-ΑΕΚ δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, ο δικέφαλος ωστόσο είχε μια μικρή υπεροχή και την εκμεταλλεύτηκε στο 64ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Νεστορίδη ο Σταματιάδης με κεφαλιά έδωσε τη νίκη με 1-0 στην ΑΕΚ. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη, επί του Ολυμπιακού, μετά από 10 χρόνια, όταν η ΑΕΚ επικράτησε των ερυθρολεύκων στο κύπελλο Ελλάδος στη φάση των «16» και στο τέλος κατέκτησε το τρόπαιο.

Η ΑΕΚ έδειχνε σίγουρη πρωταθλήτρια, ήταν ποιοτικότερη του Παναθηναϊκού και είχε βατό πρόγραμμα στη συνέχεια. Οι κιτρινόμαυροι όμως αυτοκτόνησαν, η ισοπαλία επί της Προοδευτικής αλλά και η απρόσμενη ήττα από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, τελευταία αγωνιστική ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό στη κορυφή, ο οποίος την ίδια ώρα συνεταιρίστηκε με τον Ολυμπιακό κερδίζοντας τον στο Φάληρο 4-0 με αντάλλαγμα τη νίκη στον τελικό κυπέλλου όπου επικράτησαν οι ερυθρόλευκοι 3-0. Το πρωτάθλημα κρίθηκε σε αγώνα μπαράζ όπου η σοκαρισμένη ΑΕΚ με πεσμένο ηθικό ηττήθηκε από τους πράσινους 2-1.

Η σύνθεση του Αυστριακού Χάρι Αουρέτνικ στο Φάληρο ήταν, ΣεραφείδηςΑναστασιάδηςΜαρδίτσηςΒερνέζηςΠολύζοςΠαπαποστόλουΣοφιανίδης, Πετρίδης, ΝεστορίδηςΣταματιάδηςΆμπος.