Κιτρινόμαυρη λαοθάλασσα και σούπα ντέρμπι (vid)

0

7-11-2004. Τον Ολυμπιακό φιλοξένησε η ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

5d7fb3bf2a97d2c4b367e9803b30dae3_426334

Οι ερυθρόλευκοι, του Μπάγεβιτς, έρχονταν ως τρίτοι και ισόβαθμοι με τον Παναθηναϊκό στους 13 βαθμούς, τρεις μέρες πριν είχαν κερδίσει την Μονακό, για το champions league. Η ένωση ήταν πρωτοπόρος του πρωταθλήματος με 14 βαθμούς, ερχόταν από ισοπαλία στο Βικελλίδης, με τον Άρη.

Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ, 63.129 εισιτήρια κόπηκαν, μονό με κιτρινόμαυρους οπαδούς. Η προσέλευση ήταν ρεκόρ δεκαετίας, ήταν η πρώτη χρονιά του Ντέμη Νικολαϊδη στην προεδρία, με το πλάνο πενταετίας και την στήριξη του κόσμου, εκείνη τη περίοδο η ΑΕΚ πούλησε 17000 εισιτήρια διαρκείας, ασύλληπτο νούμερο για Ελληνική ομάδα. Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε ποιο ζωηρή, δεν μπορούσε να δημιουργήσει, ωστόσο στο διάσημα μεταξύ 60΄ και 79΄ ο δικέφαλος επιβλήθηκε, θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ και να φύγει με τη νίκη, ο αγώνας έληξε τελικά 0-0. e7e0f9339b99068bab43818fd206e463_426334

Μετά τον αγώνα ξέσπασε κόντρα μεταξύ του μεγάλου αστεριού του Ολυμπιακού Ριβάλντο και του προπονητή των ερυθρολεύκων, Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο Ντούσκο τα έχωσε στα αστέρια της ομάδας και ο Ρίμπο τον κάρφωσε για το αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίαζε ο Ολυμπιακός, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι έτσι όπως παίζει η ομάδα είναι για 5η θέση, μάλιστα κατά την αλλαγή του ο Βραζιλιανός καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο της ΑΕΚ, που ξέρει να αναγνωρίζει. Λίγες μέρες πριν είχαν παίξει και οι Νέοι, στο Ρέντη, με τους κιτρινόμαυρους να κερδίζουν 4-3 και τον αγώνα να παρακολουθούν μαζί Νικολαΐδης και Κόκκαλης.

Η σύνθεση του Φερνάντο Σάντος στο ντέρμπι ήταν, Μιχαηλίδης, ΚόντηςΤζιωρτζιόπουλοςΆλβεςΚωστένογλουΡούσεφ (46΄Πέτκωφ), Ασουνσάο,

Κατσουράνης (90΄Σολάκης), ΣοάρεςΚρασσάς (46΄Κωνσταντινίδης), Λυμπερόπουλος.