Νίκησε Εδεσσαϊκό και διαιτητή και πήρε διαφορά στη βαθμολογία (vid)

0

5-12-1993. Η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Εδεσσαϊκό, στο Νίκος Γκούμας, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Εδεσσαϊκός βρισκόταν κάπου στη μέση της βαθμολογίας. Η ομάδα από τη Μακεδονία διένυε την δεύτερη συνεχόμενη σαιζόν της στην Α εθνική, εκεί που έμεινε μέχρι και την περίοδο 1996-1997, όπου υποβιβάστηκε και δεν ξανανέβηκε μέχρι σήμερα. Η Έδεσσα ερχόταν μετά από δυο συνεχόμενες νίκες με Νάουσα εκτός και Ηρακλή εντός.

Η ΑΕΚ δεν βρισκόταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση, μεσοβδόμαδα έχασε στο ντέρμπι εξ αναβολής με τον Ολυμπιακό, ενώ την προηγούμενη Κυριακή είχε έρθει ισόπαλη στη Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο, δίνοντας το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό αλλά και τον Ολυμπιακό να μειώσουν τη διαφορά τους από τον δικέφαλο, που ήταν πρωτοπόρος.

sab-sliΣτη Φιλαδέλφεια η ένωση έψαχνε εξιλέωση και για την ήττα με τον Ολυμπιακό αλλά και για την αναστάτωση που προκάλεσε αυτή στα αποδυτήρια. Ο Μπάγεβιτς είχε γίνει στόχος του τύπου για την κακή διαχείριση της ομάδας αλλά και για την ενίσχυση της με μεταγραφές, κάτι που έδειχνε να μην επιθυμεί ο Σέρβος. Ο Ζόραν Σλίσκοβιτς, είχε αποκλειστεί από την αποστολή, ζήτησε να φύγει από την ομάδα αφού τα άκουγε από τους οπαδούς. Σε όλα αυτά τα προβλήματα προστέθηκε και ο διαιτητής του αγώνα Σακελλαρίου, που έκανε ότι μπορούσε για να εκνευρίσει τους κιτρινόμαυρους παίκτες. Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μιχάλη Κασάπη, ο «άρχοντας» του γηπέδου όμως άφηνε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι του Εδεσσαϊκού, σφύριζε ανάποδα φάουλ και έδωσε αμφισβητούμενο πέναλτι που ισοφάρισε η Έδεσσα με τον Σκάρα. Στο 37ο λεπτό ο Μανωλάς έκανε το 2-1, κάτι είπε στον διαιτητή ο οποίος απέβαλε χωρίς λόγο τον Σαμπανάζοβιτς με κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αν και με 10 παίκτες επιβλήθηκε άνετα με 4-1 ο Δημητριάδης έκανε το 3-1 στο 59΄ και ο Σταματής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90΄.

ba-dim

Την προηγούμενη μέρα ο Ολυμπιακός είχε χάσει στην Κρήτη, από τον ΟΦΗ και την ίδια ώρα με τον αγώνα της ΑΕΚ έπαιζε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με τον Άρη, σε αγώνα που έληξε 1-1. Με τα αποτελέσματα αυτά η ένωση πήρε 3 βαθμούς διαφορά από τους πράσινους και 6 από Ολυμπιακό, Άρη.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν, Ατματσίδης, Μπορμπόκης, Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάζοβιτς, Παπαδόπουλος, Αλεξανδρής, Σαβέβσκι, Δημητριάδης (89΄Τσιάρτας), Μητρόπουλος (76΄Σταματής), Κασάπης.