Παρά ένα γκολ επική ανατροπή με Ίντερ

0

5-11-1975. H ΑΕΚ φιλοξενούσε, στη Νέα Φιλαδέλφεια, την Ίντερ Μπρατισλάβας για τη φάση των «32» του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Οι Τσεχοσλοβάκοι ήρθαν στην Αθήνα με πλεονέκτημα, αφού στον πρώτο αγώνα επικράτησαν της ένωσης με 2-0. Η Ίντερ στον πρώτο γύρο απέκλεισε την Σαραγόσα με δυο νίκες, συντρίβοντας τους Ισπανούς 5-0 στη Σλοβακία και 3-2 στο γήπεδο «Λα Ρομαρέδα«.

Ο δικέφαλος βρισκόταν σε δαιμονιώδη φόρμα, ερχόταν από 5αρα με την Παναχαΐκή για το πρωτάθλημα και τρεις μέρες πριν συνέτριψε 7-0 τον Άγιο Δημήτριο, για το κύπελλο, σε αγώνα που τραυματίστηκε ο Λάκης Στεργιούδας, αποκρούοντας πέναλτι και έμεινε μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός γηπέδων.

Στη κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια, όλοι περίμεναν την μεγάλη ανατροπή, οι εφημερίδες μάλιστα έγραφαν πως θα είναι τέτοια η πίεση της ΑΕΚ που δεν θα χρειαστεί τερματοφύλακα, μιας και θα είναι θεατής. Οι Σλοβάκοι όμως αιφνιδίασαν, μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μάριαν Νοβότνι, δυσκολεύοντας περισσότερο το έργο των κιτρινόμαυρων. Η ένωση άργησε να συνέλθει από το σοκ και το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-1. Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΚ έδωσαν ρεσιτάλ.

tasosΣτο 58΄ με φάουλ και στο 59΄ με πέναλτι ο Κύπριος Τάσος Κωνσταντίνου έκανε το 2-1, στο 74΄ με κεφάλια ο Βάλτερ Βάγκνερ το 3-1 και για 20 λεπτά η ομάδα της ΑΕΚ πίεζε ασφυκτικά χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες, που αν ήταν λίγο εύστοχοι οι επιθετικοί της το τελικό σκορ θα ήταν τουλάχιστον 5-1. Παρα το «σφυροκόπημα» στη Σλοβάκικη άμυνα το 4ο γκολ που θα έδινε την πρόκριση δεν ήρθε.

315413Η ένωση εκτός του Στεργιούδα στερήθηκε και την παρουσία του Σάκη Ζαρζόπουλου, ήταν τραυματίας. Μετά από 4 μέρες η ΑΕΚ είχε να αγωνιστεί στο «Γ.Καραϊσκάκης» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, τον οποίο κέρδισε 2-0.

2009060600380_3341319Τέλος εμπλοκή είχε παρουσιαστεί, εκείνες τις μέρες, σχετικά με την υπόθεση της μεταγραφής του Θωμά Μαύρου όπου απορρίφθηκε η έφεση του από το πρωτοδικείο και ενώ ο Θ(ε)ωμάς έδειχνε πως θα έκανε το επίσημο ντεμπούτο του, με τα κιτρινόμαυρα, στον αγώνα εναντίον της Μπρατισλάβας.

Η σύνθεση του Φράντισεκ Φάντροκ ήταν,Σιδηρόπουλος, Θεοδωρίδης, Τόσκας, Νικολάου, Παπαδόπουλος, Τάσος (77΄Ραβούσης), Τσάμης. Δέδες, Παπαϊωάννου,Τσαλάϊτερ