Το τελευταίο γκολ του Παύλου Παπαϊωάννου με την ΑΕΚ και η 4αρα στον Ηρακλή (vid)

0

16-5-1993. Μετά την ήττα σοκ, στη Καλαμαριά, η ένωση, με σαφώς δυσκολότερο πρόγραμμα από τον Παναθηναϊκό, ξεκινούσε την προσπάθεια για να παραμείνει στη κορυφή και να κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Pavlos

Η ΑΕΚ είχε 69 βαθμούς και οι πράσινοι 68, το τριφύλλι αγωνιζόταν στον Βύρωνα, με τον αδιάφορο βαθμολογικά Αθηναϊκό και τον κέρδισε με 2-0. Ο δικέφαλος, που ήθελε να διατηρηθεί στην πρώτη θέση, έπρεπε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηρακλή, που διεκδικούσε θέση για το ΟΥΕΦΑ, αλλά και να ανέβει ψυχολογικά μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.

Παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο οι κιτρινόμαυροι παίκτες πήραν την νίκη άνετα, μέσα στο «Ν.Γκούμας», προσπερνώντας το εμπόδιο του γηραιού που δεν μπόρεσε να φανεί στο γήπεδο. Ο Αλεξανδρής άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, με κεφάλια. Στο 36΄, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Βασίλης Δημητριάδης διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε ο Παύλος Παπαϊωάννου, όταν από ωραία πάσα του Σαβέβσκι έκανε την κούρσα και πλάσαρε τον Λεκίδη κάνοντας το 3-0. Αυτό ήταν το τελευταίο γκολ του Παπαϊωάννου με τη φανέλα της ΑΕΚ, αφού ο «Βραζιλιάνος» αποχώρησε από την ένωση στο τέλος της σαιζόν. Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι χωρίς άγχος έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 70ο λεπτό του αγώνα ο Τάσος Μητρόπουλος εσκεμμένα πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με κόκκινη, για να χάσει τον ένα από τους δυο εναπομείναντες αγώνες. Με δέκα πλέον παίκτες η ΑΕΚ κράτησε δυνάμεις για τους δύσκολους αγώνες που ακολουθούσαν, ωστόσο στο 86΄ο Δημητριάδης κέρδισε το πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 4-0.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν Μήνου, Αγορογιάννης, Καραγιάννης, Μανωλάς (88΄Κούτουλας), Σαμπανάζοβιτς, Παπαϊωάννου, Αλεξανδρής, Σαβέβσκι, Δημητριάδης (86΄Κοπιτσής), Σταματής, Μητρόπουλος.