Άνετη και… ωραία η νέα ΑΕΚ!

0

H AEK επικράτησε άνετα με 3-0 στην Λάρισα επί του τοπικού Απόλλωνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει τον ΝΠΣ Βόλου που… πετάει. Με ισοπαλία ή νίκη παίρνει και την 1η θέση του ομίλου.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ξεκίνησε το παιχνίδι με μία ενδεκάδα γεμάτη αναπληρωματικούς και νεαρούς, με το κεντρικό δίδυμο να Οικονόμου και Λαμπρόπουλου να είναι αυτό που… θύμισε κλασική σύνθεση ΑΕΚ. Πολύ καλή εμφάνιση από Σβάρνα και Μπότο ενώ και από τους… βασικούς ξεχώρισε ο Άλεφ. Θέλει… δουλειά ο Γιαννιώτας που έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρει.

Το ματς

Για 41 λεπτά κράτησε η αντίσταση του Απόλλωνα Λάρισας. Η Ένωση με το γκολ του Άλεφ στο 41′ και το αυτογκολ του Αγιώτη στο 45′ έκλεισε το ημίχρονο με 0-2 και ουσιαστικά καθάρισε την νίκη στην Λάρισα. Σε αυτά τα δύο γκολ σημαντική συμμετοχή έχει ο Σβάρνας που αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ.

Στο 2ο ημίχρονο χρόνο συμμετοχής πήραν ο Πάρης Μπάμπης που γύρισε από την ρήξη χιαστών που είχε υποστεί αλλά και ο Χρήστος Αλμπάνης που είχε τραυματιστεί τον Αύγουστο και σήμερα επέστρεψε στα γήπεδα. Πρώτος χρόνος συμμετοχής και για τον 18χρονο Σαρδέλη.

Παρά τα πολλά νέα πρόσωπα και τις χαμένες ευκαιρίες η ΑΕΚ ξανασκόραρε. Ο Γιακουμάκης, από οριακή θέση οφσάιντ, έβγαλε μόνο του με κενό τέρμα τον Μπότο, με τον μικρό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Στο 90′ ο Σαρδέλης πέτυχε και ο ίδιος το παρθενικό του γκολ με τον Δικέφαλο ο οποίος και πριν το γκολ έδειξε πολύ ωραία στοιχεία τεχνικής κατάρτισης.

Γενικά, το τελικό 4-0 μπορεί να χαρακτηριστεί… φτωχό με βάση και τις πάρα πολλές χαμένες κλασικές ευκαιρίες.