Δυστυχώς φάνηκε η γύμνια…

0

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 2-0 επί του Άγιαξ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν, έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο… χάθηκαν και συνεπώς ηττήθηκαν από έναν Άγιαξ που έδειξε πως από την μέση και μπροστά έχει μία εξαιρετική ομάδα.
Η ΑΕΚ μπήκε κάπως μουδιασμένα στο ματς και στα πρώτα 10 λεπτά έδωσε το δικαίωμα στον Άγιαξ να γίνει απειλητικός. Ορισμένα ατομικά λάθη οδήγησαν σε αρκετή πίεση από τον Αίαντα, μέχρι να ισορροπήσει η Ένωση το ματς περίπου μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά. Μάλιστα, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δημιούργησε 2 μεγάλες ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Σιμόες και του σουτ του Πόνσε. Μάλιστα, ο δεύτερος, αρκετές φορές δημιούργησε παιχνίδι για την ΑΕΚ καλύπτοντας επαρκώς την απουσία του Λιβάγια. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο με την Ένωση να πιέζεται αλλα να μην κινδυνεύει ουσιαστικά.

Ωστόσο με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Τραλιαφίκο εκμεταλλεύτηκε μία φάση ανισορροπίας στην άμυνα της ΑΕΚ και μόλις στο 46′ έκανε από κοντά το 1-0. Η Ένωση δεν κατάφερε να γίνει πιο επιθετική ενώ στο 75′ δέχτηκε και το 2-0 μετά από πολύ καλά οργανωμένη επίθεση των Ολλανδών. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις έγινε και το 3-0 με ένα πανέμορφο γκολ του Τραλιαφίκο. Μοιραία γνώρισε την ήττα σε ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο φαινόταν να κυλάει όπως έπρεπε για τον Δικέφαλο αλλά στο δεύτερο η διαφορά ποιότητας και η πτώση της απόδοσης του Μαρίνου Ουζουνίδη διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.