Αυτοκτονία…

0

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 82-80 στα προημιτελικά του κυπέλλου μπάσκετ από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.

Ο Ρατάν Μέις ήταν ο κορυφαίος για την ΑΕΚ σε μία πολύ… μέτρια βραδιά. Πήραν χρόνο συμμετοχής οι Τσαλμπούρης και Μωραϊτης, δεν έπαιξαν Σάκοτα και Ξανθόπουλος.

Oι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι τα μέσα της πρώτου περιόδου. Στην συνέχεια με κάποιες προσωπικές ενέργειες ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με +5, για να ακολουθήσει ένα σερί της Βασίλισσας για το δικό της +5, 1 λεπτό πριν την λήξη της περιόδου. Ωστόσο 2 τρίποντα του ΠΑΟΚ, το δεύτερο μάλιστα με κλέψιμο στο κέντρο, έφεραν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 25-24.

Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μάλιστα η διαφορά έφτασε μέχρι και το +7. Ωστόσο, με αρκετές αλλαγές, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πήρε και πάλι το προβάδισμα, στα μέσα της περιόδου. Aπο κει και πέρα οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι μέχρι το 44-45 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε γρήγορα ένα +7 ωστόσο ούτε αυτό κατάφερε να το κρατήσει. Γρήγορα, ο ΠΑΟΚ, αυτην την φορά, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 5, σε μία φάση μάλιστα που ο Χάντερ χρεώθηκε με 3ο φάουλ και τεχνική ποινή με συνέπεια να μείνει στον πάγκο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η Ένωση έχασε την συγκέντρωση της και βρέθηκε στο -9 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η διαφορά του ΠΑΟΚ στην αρχή του τελευταίου δεκαλεπτου έφτασε μέχρι και το +12 ωστόσο ο εκπληκτικός Βινς Χάντερ που έπαιζε με 4 φάουλ μείωσε ξανά στους 6. Ένα τρίποντο του ΠΑΟΚ, όμως, σε συνδυασμό, με την 2η τεχνική ποινή και αποβολή του Χάντερ, δυσκολεψαν τα πράγματα για την Ένωση. Παρά τις αντίξοες συνθήκες η Βασίλισσα επέστρεψε και έκανε το 76-76, 1:53 πριν την λήξη! Ωστόσο, με το σκορ στο 80-79, 12′ πριν την λήξη, η ΑΕΚ δεν πήρε το αμυντικό ριμπάουντ για να έχει μια επίθεση για να περάσει μπροστά. Ο Αθηναίου ευστόχησε στις 2 βολές αλλά το ματς είχε ακόμα δρόμο. Ο Μέις έβαλε μία βολή ενώ μετά την 2η η ΑΕΚ πήρε το ριμπάουντ μέσω τζάμπολ. Η επαναφορά δεν ήταν και η καλύτερη όμως στα 3,1” και έτσι η Ένωση ήττηκε με 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58,