4Λίγοι θα θυμούνται τον συνονόματο μου Αγγελίδη που πέρασε ένα (γρήγορο) φεγγάρι από την ΑΕΚ. Μου ζήτησε να τον ψάξω ο καλός φίλος και φανατικός αναγνώστης της στήλης Βασίλης Σάββας.

Ο Παναγιώτης Αγγελίδης αγωνίστηκε στην ΑΕΚ την σεζόν 1981-1982, την πρώτη χρονιά του Ανδρέα Ζαφειρόπουλου.

Ο “Ζήτα” εκείνη τη χρονιά, στο ξεκίνημα ουσιαστικά των πέτρινων χρόνων, έφερε στην Ένωση
*** Τον Γιάννη Δίντσικο, κλέβοντας τον κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια του Βαρδινογιάννη
*** Τον Κρίστο Μπόνεφ το μεγαλύτερο αστέρι του Βουλγαρικού ποδοσφαίρου αλλά σε ηλικία 34 ετών
***Τον Μόιας Ράντονιτς (τον Δεκέμβριο) με την υποσημείωση ότι θα ήταν ο αντικαταστάτης του Μπάγεβιτς!
*** Τον Σταύρο Λέτσα από τους Αγίους Αναργύρους
*** Τον Ντίνο Μπαλή αντί του Ντίνου Κούη που ήταν ο βασικός στόχος, από τον Άρη
και τον νεαρό Παναγιώτη Αγγελίδη…

Ο Αγγελίδης έπαιξε σε τρεις αγώνες πρωταθλήματος, μπαίνοντας ως αλλαγή…

Πρωτοφόρεσε σε επίσημο αγώνα πρωταθλήματος την φανέλα της ΑΕΚ στις 7 Μαρτίου 1982, κόντρα στην Καβάλα.  Πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και ενώ η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ 4-0.

932800

ΑΕΚ – Καβάλα 5-0, 7-3-1982

Τελικά η ΑΕΚ κατέβαλε την άτυχη ομάδα της Βόρειας Ελλάδας με 5-0 χάρη σε γκολ των Μαύρου στο 1ο λεπτό, Καραγκιοζόπουλου στο 7′, Γεωργαμλή στο 48′, Θώδη στο 61′ και Ράντονιτς πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Η σφαγή της Τούμπας

Στις 9 Μαϊου του 1982, ο Ζλάκτο Τσαϊκόφσκι βάζει τον Αγγελίδη αλλαγή στο 70ο λεπτό κι ενώ ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0. Έξι λεπτά αργότερα η Ένωση ισοφαρίζει με γκολ του Θωμά Μαύρου.

Στον αγώνα αυτό συντελέστηκε ένα πραγματικό μακελειό της ΑΕΚ με την ακύρωση δυο πεντακάθαρων γκολ (στο 0-0) και τον μη καταλογισμό ενός πέναλτι μαρς…

Τον πίστευε… ο Τσικ

Τρίτη και τελευταία επίσημη παρουσία του Αγγελίδη, στις 16 Μαϊου 1982 στη Νέα Φιλαδέλφεια, εναντίον της Κορίνθου. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 4-1 και ο νεαρός επιθικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 68′. Η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ εκείνη τη στιγμή 3-0 (Μουσούρης 4′ Γεωργαμλής 47′ Μαύρος 67΄), πέτυχε ένα τέταρτο γκολ με το Μπαλλή στο 78′ και δέχθηκε τη μείωση σε 4-1 δυο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Πάντως ο Ζλάτκο Τσαϊκόφσκι ο οποίος ανέλαβε την τεχνική ηγεσία μετά την απομάκρυνση του Γερμανού Χανς Τιλκόφσκι, έδειχνε να πιστεύει στον μικρό…

933589

ΑΕΚ – Κόρινθος 4-1, 16-5-1982

Την σεζόν 1981-1982 η ΑΕΚ τερμάτισε στην 4η θέση με 17 νίκες, 11 ισοπαλίες, 6 ήττες και τέρματα 54-36.

Ξεκινήσαμε την χρονιά με τον Τιλκόφσκι και από την 18η αγωνιστική είχαμε την επιστροφή του Ζλάτκο Τσαϊκόφσκι στον πάγκο.

Το ρόστερ της ομάδας εκείνη τη χρονιά:

Τερματοφύλακες: Σπύρος Οικονομόπουλος, Νίκος Χρηστίδης, Λάκης Στεργιούδας

Αμυντικοί: Λύσσανδρος Γεωργαμλής , Στέλιος Μανωλάς, Λάκης Νικολάου, Βαγγέλης Παραπραστανίτης, Πέτρος Ραβούσης, Γιώργος Ρήγας, Μιχάλης Τζιράκης, Γιάννης Μουσούρης, Παναγιώτης Στυλιανόπουλος, Τάκης Καραγκιοζόπουλος

Μέσοι: Χρήστος Αρδίζογλου, Κρίστο Μπόνεφ, Σπύρος Θώδης, Σταύρος Λέτσας, Ντίνος Μπαλλής, Πέτρος Καραβίτης, Μανώλης Κώττης

Επιθετικοί: Θωμάς Μαύρος, Μόιας Ράντονιτς, Γιάννης Δίντσικος, Βαγγέλης Βλάχος, Γιώργος Χατζηιωαννίδης, Παναγιώτης Αγγελίδης.

Στο Κύπελλο…

Εκτός από το πρωτάθλημα ο Αγγελίδης, εκείνη την μοναδική χρονιά του με την φανέλα της ΑΕΚ είχε μια συμμετοχή, πάντα ως αλλαγή και στο κύπελλο κόντρα στον ΠΑΟΚ. Μπήκε στο 61′ στον επαναληπτικό της Νέας Φιλαδέλφειας (2-2) Η ΑΕΚ αποκλείστηκε από τον θεσμό, έχοντας δεχθεί στον πρώτο αγώνα μια από τις πιο ντροπιαστικές ήττες στην ιστορία της με 6-1 στην Τούμπα.

Και γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ!

Η παρουσία του Αγγελίδη στην ΑΕΚ δεν τελειώνει όμως εδώ… Προσπαθώντας να διεκδικήσει μια θέση στο όνειρο, αγωνίστηκε σε πέντε φιλικούς αγώνες και πέτυχε μάλιστα και ένα γκολ, κόντρα στους Αγίους Αναργύρους. Το ημερολόγιο έδειχνε 17 Μαρτίου του 1982. Ο Αγγελίδης πετύχαινε το παρθενικό και μοναδικό του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ, κάνοντας το 3-0 στο άνετο 6-1 της Ένωσης επί της γειτονικής ομάδας… Τα άλλα γκολ της ΑΕΚ σε εκείνη την αναμέτρηση είχαν πετύχει: Μουσούρης 41′, Θώδης 49′, Χατζηιωαννίδης 79′, 82′, Καραβίτης 90′.