Απαιτείται βελτίωση…

0

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Τρεντσίν στην δεύτερη φιλική αναμέτρηση για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της και φαίνεται ότι έχει να διανύσει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να ανταποκριθεί σε όσα θέλει ο Μιγκέλ Καρντόσο.

Η ΑΕΚ είχε σε δεύτερο σερί φιλικό αρκετά δημιουργικά θέματα, αλλά και δυσκολίες απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέθεσε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο.

Η ΑΕΚ είχε μία μεγάλη στιγμή να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σουτ του Ντέλετιτς εντός περιοχής που κόντραρε στα σώματα η μπάλα στρώθηκε στον Λιβάγια, ο οποίος σε κενή εστία πλάσαρε ψηλά (24’).

H συνολική εικόνα της ομάδαςήταν κακή. Μέχρι να έρθει η φάση του πέναλτι στο 43ο λεπτό, οι τελικές ήταν 1-6 υπέρ των Σλοβάκων που δεν είχαν κάποια πολύ μεγάλη στιγμή, ωστόσο έδειχναν να έχουν τον έλεγχο και να είναι η ομάδα που πατάει καλύτερα στο γήπεδο και απειλεί.

Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Μάνταλος με έξυπνο τσίμπημα της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ κέρδισε πέναλτι, όμως το 1-0 δεν ήρθε ποτέ. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανέλαβε και την εκτέλεση όμως σημάδεψε την ρίζα της δοκού στην πιο μεγάλη χαμένη ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με πολλές αλλαγές ο Μιγκέλ Καρντόσο.

Σιμόες, Κλωναρίδης, Βράνιες, Σβάρνας, Μπάρκας, Γαλανόπουλος μπήκαν στο ματς και βγήκαν οι Τσιντώτας, Οικονόμου, Κρίστιτσιτς, Τσιγκρίνσκι, Ντέλετιτς και Σαμπανάτζοβιτς.

Ο Καρντόσο ζητούσε τα ίδια πράγματα, αλλά με περισσότερη ένταση. Η Τρέτσιν δεν ήταν τόσο πιεστική και η ΑΕΚ ασφάλισε το κέντρο της και είχε περισσότερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της.

Έβγαζε περισσότερο επιθετικότητα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, δεν έλειπαν και τα λάθη και στο 78’ η κακή συνεργασία Παουλίνιο-Σιμόες και το λάθος του τελευταίου μέσα στην περιοχή έδωσαν την ευκαιρία στον Ντεπέτρις από κοντά να κάνει το 0-1.

Στο 88’ μια κακή εκτίμηση του Μπότου έφερε την αντεπίθεση της Τρέντσιν για το 0-2, αλλά η ΑΕΚ μείωσε με τον νεαρό χαφ στο 93’ από κοντά.

ΑΕΚ (Μ. Καρντόσο, 4-2-3-1): Τσιντώτας (46’ Μπάρκας), Παουλίνιο, Οικονόμου (46’ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι (46’ Βράνιες), Χουλτ (66’ Λόπες), Σιμάο (80’ Μπότος), Κρίστισιτς (46’ Σιμόες), Ντέλετιτς (46’ Κλωναρίδης), Σαμπανάτζοβιτς (46’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Λιβάγια (66’ Γιακουμάκης)

Τρέντσιν: Σεμρίνετς, Ρούμπεν, Σούλεκ, Λάζκο, Σκοβάισα, Ρόγκουλιτς, Κούλγουικ, Ζουμπάιρου, Μπουγκαρί,  Κορίν, Ντέπερτις, ενώ έπαιξαν και οι Κλέσικ, Σλάπικ, Ναμίλ, Κατάκ