Ατυχία και… διαιτησία!

0

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη από την Μπάμπεργκ, γνωρίζοντας την ήττα με 77-73

Στην Γερμανία σταμάτησε το σερί 8 νικών της ΑΕΚ στο BCL. Oι διαιτητικές αποφάσεις ήταν καθοριστικά υπέρ της Μπάμπεργκ στην τελευταία φάση και έκριναν τον αγώνα

Πολύ καλή εμφάνιση σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Στους 15 ο Σάκοτα, στους 14 ο Χάντερ για την Βασίλισσα που προκρίθηκε από σήμερα στην επόμενη φάση ενώ περιμένει και τον αυριανό αγώνα της Χάποελ για να δει πως θα εξελιχθεί η μάχη της κορυφής.
Η ΑΕΚ με πολύ καλό τον Γιόνας Ματσιούλις πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με +5 στην πρώτη περίοδο. Ωστόσο, ένα σερι 9-0 έβαλε μπροστά τους Γερμανούς, για να καταφέρει όμως και πάλι η Ένωση να περάσει μπροστά με 19-20 στο τελος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ έδειχνε να είναι… μισή ταχύτητα πιο πάνω και μάλιστα πήρε και πάλι διαφορά με +5. Με 5 πόντους του Σάκοτα, όμως, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η Βασίλισσα ισοφάρισε σε 39-39, παίζοντας πολύ καλά, κατά διαστήματα, σε μια δύσκολη έδρα.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι το 56-55, με την ΑΕΚ να χάνει αρκετές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα και την διαφορά αφού η τροφοδοσία του Χάντερ δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η Μπάμπεργκ ανέβασε ταχύτητα και μέσα στα 4 πρώτα λεπτά βρέθηκε στο -8! Εκεί ωστόσο μίλησε η καρδιά της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Η Ένωση κατάφερε μέσα σε 3 λεπτά να ισοφαρίσει και να παγώσει την πολύ δυνατή έδρα των Γερμανών.

Σε ένα φοβερό φινάλε και με το σκορ στο 75-73 ο Λαρεντζάκης αστόχησε δις σε τρίποντο, με την Μπάμπεργκ να έχει την τελευταία κατοχή για 13 δεύτερα και να παίρνει την νίκη με 2 εύστοχες βολές του Ρούμπιτ

Καταλυτικό ρόλο έπαιξαν και οι διαιτητικές αποφάσεις με τους διαιτητές να σφυρίζουν έδρα στο τελευταίο λεπτό όταν και ένα καθαρό κόψιμο του Ξανθοπουλου μετατράπηκε σε φάουλ ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν δόθηκε φάουλ.