ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Αυτήν την ΑΕΚ θέλουμε να βλέπουμε!

Published

on

Μία μυαλωμένη ΑΕΚ, με οργάνωση στο παιχνίδι της και με εκπληκτικές ομαδικές προσπάθειες κατατρόπωσε την Μπάμπεργκ με 93-86.

Αλλαγμένη προς το… πολύ καλύτερο η ΑΕΚ, έδειξε πως σιγά σιγά είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα. Διαστημικός Μέις, την… δουλειά του ο Λαρεντζάκης. Έπαιξε αρκετά και μάλιστα συνείσφερε και αρκετά και ο Κουβανός Σαντ Ρος. Αισθητή η απουσία του Ζήση για τους Γερμανούς.

Με 13 κλεψίματα ολοκλήρωσε το ματς η Ένωση που αν διορθώσει και λίγο ακόμα την άμυνα θα ανέβει πολλά ακόμη επίπεδα.

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά αποφασιστικά στο παιχνίδι και δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Χαρακτηριστική ήταν η αδυναμία της Μπάμπεργκ στην επίθεση με τον Ράμπιτ να πετυχαίνει και τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του. Η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί και με 19-11, με την περίοδο να κλείνει στο 21-15.

Τα πράγματα για την Βασίλισσα έγιναν ακόμα πιο εύκολα αφού εκτός από το ωραίο και ομαδικό μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +15. Τελικά κάποια λάθη στο τέλος του ημιχρόνου έφεραν την διαφορά στο +10 και το 44-34.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε και με τον καλύτερο τρόπο στο 2ο ημίχρονο. Είδε μάλιστα την Μπάμπεργκ να μειώνει στους 4 μόλις σε 3,5 λεπτά. Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Μπάνκι ξύπνησε και πάλι και με ένα σερί 8-0 μέσα σε 2 λεπτά ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 12. Τελικά, η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 8 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Βασίλισσα στην τελευταία περίοδο με πολύ ωραίες προσπάθειες σταμάτησε τις οποιες απόπειρες της Μπάμπεργκ να μπει στο ματς, παίρνοντας τελικά την νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86