ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Published

on

19-3-1998

Για τον προημιτελικό του κυπέλλου κυπελλούχων η ένωση αυτοκτόνησε μια ημέρα σαν σήμερα στη Μόσχα

Ήταν ο επαναληπτικός του 0-0 της Φιλαδέλφειας μεταξύ της ΑΕΚ και της Λοκομοτίβ. Η Ρωσική ομάδα είχε από την αρχή τον ελέγχο του παιχνιδιού ενώ η άμυνα του δικεφάλου σε ορισμένα σημεία του αγώνα έδειχνε πανικοβλημένη, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0. Στην επανάληψη αν και η ένωση ξεκίνησε καλά, ένα λάθος στην άμυνα στοίχισε στο 53΄ όταν ο Χαρλάτσεφ άνοιξε το σκορ. Οι κιτρινόμαυροι παίκτες αντέδρασαν δημιούργησαν δυο ευκαιρίες και στο 66΄ο Μαλαδένης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάρης Κοπιτσής.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ κλείστηκε ξανά στην άμυνα της και με ήρωα τον Ηλία Ατματσιδη κρατούσε της Ρωσικές επιθέσεις. Παρ΄ολα αυτά η ένωση δημιούργησε δυο ευκαιρίες στο 81 και στο 90 με μοιραίο παίκτη τον Ντέμη Νικολαϊδη που και στις δυο δεν κατάφερε να τελειώσει την πρόκριση. Το σοκ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Τζουγκαίνοφ έδωσε τη νίκη στη Λοκομοτιβ με κεφαλιά και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η σύνθεση του Ντουμίτρου Ντουμιτρίου ήταν, Ατματσίδης, Μαχαιρίδης, Κασάπης, Κωστένογλου, Μαλαδένης (88 Κεφαλάς), Νικολαϊδης, Κοπιτσής, Καλιτζάκης, Γκρέταρσον, Σαβέφσκι (65 Σέμπουε), Μανωλάς.