ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Βασίλισσα με χίλια ζόρια…

Published

on

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών με τον Προμηθέα καθώς επικράτησε στο… έρημο ΟΑΚΑ με 83-82.

Η Βασίλισσα πραγματοποίησε μία αρκετά μέτρια εμφάνιση και λίγο έλειψε να υποστεί το μπρέικ, με μόλις 14 πόντους στην τελευταία περίοδο.

H ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένα το ματς. Μετά, όμως, το αρχικό 2-10 των Πατρινών πάτησε ταχύτητα και με εκπληκτικούς τους Σαντ Ρος και Λαρεντζάκη βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με το εντυπωσιακό 52-47. Μάλιστα η διαφορά μπορούσε να ήταν… τριπλάσια αν η Ένωση δεν είχε επιτρέψει στον Προμηθέα να μαζέψει τα διπλάσια ριμπάουντ από αυτή.

Και ενώ φαινόταν πως η ομάδα του Λούκα Μπάνκι θα καθαρίσει το ματς, με την διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου να φτάνει και τους 10 πόντους, οι κιτρινόμαυροι πάγωσαν επιθετικά, με την ομάδα της Πάτρας να περνάει μπροστά με 2 πόντους, 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Τελικά μετά από μεγάλο θρίλερ η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 83-82 με εύστοχη βολή του Θίοντορ στα 1,3 δευτερόλεπτα!