Δεν άξιζε τέτοιο… τέλος!

0

Μία ΑΕΚ που για 86′ λεπτά έδειχνε πως θα πάρει άνετα την ισοπαλία στο Ντα Λουζ, ηττήθηκε από το απευθείας φάουλ του Γκριμάλντο με 1-0 από την Μπενφίκα.

Ίσως η καλύτερη εκτός έδρας εμφάνιση για τους κιτρινόμαυρους που τελικά πλήρωσαν όμως το παιδαριώδες λάθος του Γαλανόπουλου από το οποίο ήρθε το φάουλ του γκολ. Ντροπιαστικό ρεκόρ οι 0 βαθμοί σε φάση ομίλων Champions League…

Eκπληκτική παράσταση από 1000 οπαδούς της ομάδας που μετέτρεψαν το Ντα Λουζ σε Φιλαδέλφεια.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τους Χουλτ, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη στην άμυνα, τους Γαλανόπουλο, Μοράν και Τσόσιτς στην μεσαία γραμμή και τους Μπόγε, Πόνσε και Κλωναρίδη στην επίθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κάνοντας εκπληκτική διαχείριση κατάφερε να μην κινδυνέψει ιδιαίτερα. Μάλιστα, μετά τα πρώτα 30 λεπτά αντιμετώπισε και την αρκετή κατοχή της Μπενφίκα, παίρνοντας την μπάλα στα πόδια της και προσπαθώντας να δημιουργήσει κάποιες τελικές, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Με βάση τις… προδιαγραφές της, η τριάδα Γαλανόπουλου, Μοράν και Τσόσιτς στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο ενώ Μπογέ, Πόνσε και Κλωναρίδης ήταν κινητικοί και βοηθούσαν αρκετά και αμυντικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση βγήκε λίγο ακόμα πιο μπροστά και ήταν μάλιστα αυτή που έχασε την τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, όταν η κεφαλιά του Οικονόμου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βλαχοδήμου. Απο εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν, με το δοκάρι και τον Μπάρκα να σώζουν αρκετές φορές την ΑΕΚ.

Το παιδαριώδες λάθος του Γαλανόπουλου στο 87′ έφερε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Έλληνα διεθνή ποδοσφαιριστή, με τον Δικέφαλο να μένει για άλλη μία φορά με 10 παίκτες ενώ ο Γκριμάλντο δεν αστόχησε στο φάουλ, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 1-0. Όλα αυτά από μία φάση στην οποία ο Γαλανόπουλος έχασε μόνος του την μπάλα έξω από την περιοχή και σίγουρα θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια φάση για να ισοφαρίσει.