Κράτα γερά Βασίλισσα μου…

0

Βαριά ήττα με 92-58 υπέστη η ΑΕΚ απ’τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών σε ένα ματς όπου η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πασιφανής αλλά δικαιολογημένη.

1161764

Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή, λένε οι στίχοι του Άξιον Εστί του Οδυσσέα Ελύτη, το οποίο μελοποίησε ο Μίκης Θεοδωράκης. Αυτά τα λόγια ταιριάζουν πολύ με τη σημερινή εμφάνιση της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων, μετά τον υποβιβασμό της Ένωσης πριν τρία χρόνια. Γιατί ναι μεν ανεβήκαμε στην κατηγορία που πρέπει να είμαστε, αλλά για να επανέλθουμε ξανά στον δρόμο των επιτυχιών χρειάζεται χρόνος, περισσότερη δουλειά και άλλα πολλά. Η βαριά ήττα της ΑΕΚ απ’τον Παναθηναϊκό με 92-58 μπορεί να φαίνεται δικαιολογημένη, αφού οι “πράσινοι” έχουν χτίσει τη δικιά τους κυριαρχία τα τελευταία χρόνια στο ελληνικό μπάσκετ, μας πεισμώνει όμως περισσότερο για τη συνέχεια…

Με επιμέρους σκορ 14-3 στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος στο +30 (54-24) με τον Γιάνκοβιτς να έχει πετύχει 16 πόντους με 4/6 τρίποντα.Στο 25’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (68-34) και σε εκείνο το σημείο είχαν 13/19 τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, χωρίς η Ένωση να καταφέρει να αντιδράσει και τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε τους 37 (88-51).

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 54-24, 74-44, 92-58.