ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΔΕΝ σου άξιζε τέτοιο τέλος ρε ΑΕΚ…

Published

on

Η Βασίλισσα νίκησε με 69-67 την Μπάμπεργκ αλλά αυτή η νίκη δεν αρκούσε για να καλύψει το -4 της Γερμανίας και η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έμεινε εκτός play offs.

Mπροστά σε όλο το ματς ο Δικέφαλος που προηγήθηκε και με 12 πόντους, 6 λεπτά πριν το τέλος αλλά τα… θαλάσσωσε στο τέλος.

H AEΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με φοβερή αφοσίωση στην άμυνα και προσπαθώντας να περάσει την μπάλα στον Χάντερ ή τον Τζέιμς. Παράλληλα, ο αρχηγός Σάκοτα ήταν παρών στις επιθετικές ενέργειες που είχαν φτάσει σε αδιέξοδο ενώ για να φτάσει η Ένωση στο 36-32 του πρώτου ημιχρόνου μέσα σε πανδαιμόνιο στο ΟΑΚΑ χρειάστηκε η συνεισφορά όλων των παικτών, από τον καυτό Γκρίφιν μέχρι τον Γιαννόπουλο. Ακόμα και ο Μωραϊτης ήταν παρών για να ξεκουράσει τον Θίοντορ και να δώσει λύσεις στο δημιουργικό κομμάτι.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ απειλήθηκε αφού η Μπάμπεργκ πλησίασε στον πόντο και έδειξε προς στιγμήν να έχει το μομέντουμ. Στην τέταρτη, όμως, η Βασίλισσα έτρεξε ένα 12-2 και εκτόξευσε την διαφορά στους 12 πόντους, δίνοντας την αίσθηση στους πάντες ότι η πρόκριση έχει κριθεί, 6 λεπτά πριν την λήξη. Η Μπάμπεργκ όμως είχε άλλη… άποψη και με συνεχόμενα τρίποντα των Ράις και Τέιλορ γύρισε το ματς, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 67-65 αλλά να μην αρκεί.