Διαστημική ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Προμηθέα!

0

Η Βασίλισσα επικράτησε με 88-60 του Προμηθέα Πατρών για τον 3ο ημιτελικό της Basket League.

Oι μαζεμένες κακές εμφανίσεις έφεραν το ξέσπασμα της ΑΕΚ πάνω στον ανήμπορο να αντιδράσει Προμηθέα. 36 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, 38 στην τρίτη περίοδο, για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι που δεν είχε κάποιον να υστερεί!

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο MVP Γιορκ! Με αυτόν τον τρόπο οι κιτρινόμαυροι έκαναν το 2-1 και πάνε στην Πάτρα το βράδυ της Τετάρτης για να κλειδώσουν την πρόκριση στους τελικούς.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς αρκετά αποφασισμένη και κάνοντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έφτασε να προηγείται μέχρι και με 15 πόντους! Ωστόσο ένα κακό διάστημα στο τέλος της δεύτερης περιόδου επέτρεψε στον Προμηθέα να μειώσει στο 36-27 του ημιχρόνου.

Η Ένωση μπήκε φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο, αποκαθιστώντας πολύ γρήγορα την διαφορά των 15 πόντων. Μάλιστα δεν σταμάτησε εκεί αφού σκοράροντας 38 πόντους (!) στην τρίτη περίοδο εκτίναξε την διαφορά στο +32! Το τρίτο δεκάλεπτο είχε και… εντυπωσιακό τελείωμα αφού ο Βασίλης Ξανθόπουλος ευστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο σε τρίποντο πίσω από το κέντρο!

Τα υπόλοιπα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Δικέφαλο να κατεβάζει ρυθμό για το τελικό 88-60