Επαγγελματική νίκη- Ερχόμαστε Καραϊσκάκη!

0

Λίγες μέρες μετά την δύσκολη επικράτηση της ΑΕΚ στο Περιστέρι, η ΑΕΚ χωρίς να ανεβάσει στροφές σε κανένα σημείο του αγώνα πήρε μια επαγγελματική νίκη με το 1-0 και τώρα ετοιμάζεται για το μάτς της χρονιάς στο φαληρικό γήπεδο!

Γράφει ο Γιώργος Στογιάννος

Ο Μανόλο Χιμένεθ στο πρώτο του ματς για το πρωτάθλημα στην τρίτη του θητεία στον πάγκο της ΑΕΚ είχε να διαχειριστεί απουσίες λόγω τραυματισμών αλλά και λόγω τιμωριών.

Ο Ισπανός επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με  τετράδα στην άμυνα ( Οικονόμου-Τσόσιτς-Χουλτ-Μπακάκη) και στο κέντρο ( Μάνταλο-Σιμόες) και την 3αδα  Γκάλο, Κλωναρίδη και Μπογέ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Λιβάγια.

Σαν να μην έφταναν οι απουσίες πριν την έναρξη, ήρθε ακόμη μια αναποδιά στα σχέδια του Χιμένεθ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το δεκάλεπτο! ο Χουλτ τέθηκε νοκ άουτ, με τις εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση στον προσαγωγό. Η απάντηση του Χιμένεθ εκεί ήταν άμεση, βάζοντας στο αριστερό άκρο τον Μπακάκη έφερε πίσω δεξιά τον Γκάλο και έβαλε στα εξτρέμ τον Αλμπάνη. Εκείνος άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά και αναδείχθηκε…δικαίως ως ο MVP  του αγώνα!

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ, αλλά περισσότερο με την λογική να το κρατήσει και λιγότερο να το αυξήσει. Κάτι που όμως, την έβαλε σε μια διαδικασία… ρίσκου, μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Εξάλλου όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνει τρόπους να απειλήσει την άμυνα της ΑΕΚ.  Oι φιλοξενούμενοι όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την άμυνα της ΑΕΚ και κάπου εκεί το μυαλό όλων είναι ήδη στο Καραισκάκη!

ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΡΔΟΣ Ο ΑΛΜΠΑΝΗΣ

Από τα θετικά που ήδη έχει αρχίσει να πιστώνεται ο Ισπανός κόουτς είναι η ενεργοποίηση του Χρήστου Αλμπάνη. Ο 24χρονος εξτρέμ δεν χρησιμοποιούνταν αρκετά από τον προηγούμενο κόουτς , πράγμα που όπως έχουμε δει στα 2 πρώτα παιχνίδια με τον Μανόλο Χιμένεθ τείνει να αλλάξει καθώς φαίνεται πως ο Ισπανός εμπιστεύεται τον 24χρονο εξτρέμ και εκείνος με την παρουσία του έκρινε σε μεγάλο βαθμό  το αποτέλεσμα των δύο αγώνων! Στο Περιστέρι ήταν εκείνος που με ατομική ενέργεια πήρε το πέναλτι που έκανε γκολ ο Πόνσε, ενώ σήμερα ήταν εκείνος που με ατομική ενέργεια πέρασε 2 αμυντικούς του ΟΦΗ και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάρκο Λιβάγια!

ΑΓΩΝΑΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ !

Επόμενος σταθμός το Καραΐσκάκη σε ένα ματς ζωής και θανάτου για την ΑΕΚ προκείμενου να ανέβει σε υψηλότερη βαθμολογική θέση και να εκμεταλλευτεί η ομάδα με τον καλύτερο τρόπο οποιοδήποτε αποτέλεσμα του βραδινού αγώνα