Η δεύτερη τεσσάρα στην Μακάμπι!

0

Δεκαέξι χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ στην Ευρώπη. Ήτανε 12 Δεκεμβρίου 2002, όταν η ΑΕΚ  “φιλοδώρησε” με 4 γκολ την τότε πρωταθλήτρια Ισραήλ Μακάμπι Χάιφα. Οι “κιτρινόμαυροι” που προέρχονταν από αήττητη πορεία στο Champions League, είχαν κατακτήσει την τρίτη θέση του ομίλου και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του τότε κυπέλλου UEFA. Η κληρωτίδα έφερε την ομάδα του Ντούσαν Μπάγιεβιτς αντιμέτωπη με την Μακάμπι Χάιφα, που προερχόταν και αυτή από το Champions League και είχε τερματίσει τρίτη στον όμιλό της, αφήνοντας μάλιστα εκτός συνέχειας τον Ολυμπιακό (3-0 και 3-3).

Η “Ένωση”  δύο εβδομάδες πριν είχε κερδίσει τους Ισραηλινούς εντός έδρας με 4-0, κάτι που το επανέλαβε και εκτός έδρας, στο “Νέο ΓΣΠ” κερδίζοντας με 4-1 . Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει από το 5′ λόγω αυστηρού πέναλτι που έδωσε ο Ιταλός διαιτητής Τρενταλάντζε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαντίρ. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Κατσουράνης  ισοφάρισε με συρτό σουτ,  στο 80′ ο Λάκης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γεωργάτου, έβαλε μπροστά τους “κιτρινόμαυρους”. Ο θρίαμβος ολοκληρώθηκε στις… καθυστερήσεις μέσα σε ένα (!) λεπτό, στο 92′ και στο 93′  με τους Βασίλη Λάκη και τον Δημήτρη Ναλιτζή.

Έτσι, η “Ένωση” απέκλεισε τους Ισραηλινούς με συνολικό σκορ 8-1!

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χιώτης, Κωστένογλου, Κρέϊκ, Γεωργάτος, Ζαγοράκης (80’ Σεντένο) Ράϊτ, Γεωργέας, Κατσουράνης, Λάκης, Μαλαδένης (70’ Πετκόφ) Νικολαΐδης (66’ Ναλιτζής).