Κατά Μάρκον… Ευα-γέλιον!

0

Χαμόγελα στην ΑΕΚ με την εμφάνιση στο φιλικό με τον Πιερικό καθώς με δύο γκολ του Ντούνη η ομάδα επικράτησε με 1-3. Πολύ καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν επηρεάστηκε από τη βροχή. Εξαιρετική παρουσία 1000 οπαδών μας!

paiktes

Την εντεκάδα που θα χρησιμοποιήσει την Κυριακή στην πρεμιέρα της Football League δοκίμασε ο Τραϊανός Δέλλας στην Κατερίνη. Ο “Κολοσσός” ξεκίνησε με τον Ανέστη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μπακάκη, Γροντή, Κολοβέτσιο, Λαμπρόπουλο, αμυντικοί μέσοι οι Κορδέρο, Ανάκογλου, δεκάρι ο Μπαρμπόσα, δεξιά ο Ντούνης, αριστερά ο Πλατέλλας και στην κορυφή ο Αραβίδης.

Το παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από ισχυρή βροχή ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας μόλις στο δεύτερο λεπτό με πλασέ έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Μπαρμπόσα, έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για την Ένωση, που πίεζε συνεχώς και έδειχνε πως μπορεί να πετύχει και άλλα τέρματα.

Μόλις στο 12′ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία Κορδέρο, Μπακάκη, ό τελευταίος πάσαρε στο Ντούνη που με πολύ απλό τρόπο πέτυχε το 0-2, βάζοντας φωτιά στις κερκίδες.

Η ομάδα συνέχιζε να πιέζει. Μέχρι το 30′ μάλιστα μπορούσε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα αλλά δεν τα κατάφερε. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε αισθητά.

Οι πολλές αλλαγές στην επανάληψη φυσιολογικά επηρέασαν την απόδοση της ομάδας. Ο Πιερικός μάλιστα βρήκε ευκαιρία και με το Μανίκα στο 48′ μείωσε σε 1-2!

Ο Ντούνης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός με τέρμα που σημείωσε στο 82′ έγραψε το τελικό 1-3  καθώς εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Πεταυράκη και την αδυναμία της άμυνας του Πιερικού να απομακρύνει.

Η ΑΕΚ δέχτηκε τα χειροκροτήματα από 1000 περίπου οπαδούς της που αψήφησαν τη βροχή και ενίσχυσαν την ομάδα από την αρχή μέχρι το φινάλε. Ελπίζουμε να δείξουν οι ποδοσφαιριστές το ίδιο πρόσωπο και στην πρεμιέρα…