«Καυτή» ΑΕΚ στο παγωμένο ΟΑΚΑ

0

ÁÅÊ - ÇÑÁÊËÇÓ ØÁ×ÍÙÍ (ÊÕÐÅËËÏ 2014-2015)Η Ένωση μπήκε δυνατά στον αγώνα κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών και πίεσε ασφυκτικά από την αρχή της αναμέτρησης με αλλεπάλληλα κόρνερ χωρίς όμως κάποιο από αυτά να μετουσιωθεί σε γκολ. Η πρώτη ευκαιρία για τον Δικέφαλο ήρθε στο 5ο λεπτό όταν ο Έλντερ Μπαρμπόσα εκτέλεσε φάουλ από μεγάλη απόσταση με τον τερματοφύλακα της ομάδας από την Εύβοια, Μανιάτη, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς να συμβεί κάτι το αξιοσημείωτο με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να έχει φυσικά την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει σημαντικά. Στο 21′ η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Ηρακλή Ψαχνών με τον Ντακόλ να εκτελεί και τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μανιάτη. Επόμενη φάση στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντάρκο Ζόριτς να επιχειρεί σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο στημένος καλά στην εστία του, Μανιάτης, μάζεψε τη μπάλα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπαρμπόσα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, όμως το σουτ που δοκίμασε κόντραρε σε σώματα. Χαρακτηριστική ήταν η δυσκολία των παικτών του Δικεφάλου να «πατήσουν» με αξιώσεις την περιοχή του Ηρακλή Ψαχνών. Στα επόμενα 3 λεπτά η Ένωση δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες πρώτα με την κεφαλιά του Βαγγέλη Πλατέλλα ύστερα από σέντρα του Μπαρμπόσα που κατέληξε σε κόρνερ και έπειτα με την κεφαλιά του Ντακόλ μετά από σέντρα του Πλατέλλα που έφυγε άουτ. Στη συνέχεια μετά από αλλεπάλληλες μικρο-ευκαιρίες της ΑΕΚ, ο Μιγκέλ Κορδέρο ο οποίος είχε να σκοράρει περίπου ένα χρόνο με τη φανέλα της Ένωσης στο 42ο λεπτό του αγώνα έπιασε μια τρομερή βολίδα εκτός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί «γάμα» της εστίας του Μανιάτη και να ανοίγει το σκορ για λογαριασμό του Δικεφάλου. Το γκολ αυτό έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ προηγούμενη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την ΑΕΚ δηλαδή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ντάρκο Ζόριτς να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα σουτ που δοκίμασε στα όρια της περιοχής να καταλήγει τελικά άουτ. Πέντε λεπτά μετά, ο Βασίλης Ρόβας σέντραρε από τα δεξιά όπως επιτίθεται η ΑΕΚ με τον Ντακόλ να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ηρακλή Ψαχνών και να χάνεται με αυτόν τον τρόπο μία τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 58′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Έλντερ Μπαρμπόσα να εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά ο επιθετικός του Ηρακλή Ψαχνών αποβλήθηκε με την ΑΕΚ να έχει έτσι το αριθμητικό πλεονέκτημα στην αναμέτρηση για τα υπόλοιπα 30 λεπτά. Στο 66′ η Ένωση έκανε δύο τα τέρματά της με κεφαλιά του Πέτρου Μάνταλου ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα από πλάγια θέση. Άλλη μια τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο επόμενο λεπτό όταν μετά από κάθετη πάσα του Μάνταλου ο Πλατέλλας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ. Τα επόμενα δέκα λεπτά πέρασαν πιο ήρεμα με τον Πλατέλλα να έχει ένα καλό σουτ στο 77′. Η ΑΕΚ πάντως έψαξε και τρίτο τέρμα και το βρήκε στο 79ο λεπτό με τον Μιχάλη Μπακάκη ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μανιάτη τον οποίο και πλάσαρε υποδειγματικά. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν είχαν κάποια σημαντική φάση πλην ενός ακυρωθέντος γκολ του Χρήστου Αραβίδη ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Ντακόλ το οποίο απέκρουσε ο Μανιάτης. Τελικό σκορ 3-0 υπέρ του Δικεφάλου με την ΑΕΚ να κάνει ίσως την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι τώρα.