Κεραυνός… στο δρόμο της ΑΕΚ

0

Ο Κεραυνός Μακρυγιάλου επόμενος αντίπαλος της ΑΕ Καρίτσας μετά την κλήρωση του κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας.

Για να φτάσει στην πρόκριση η ΑΕ Καρίτσας αντιμετώπισε εντός έδρας τον ΓΑΣ Σβορώνου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α΄ Ε.Π.Σ. Πιερίας.
Η ομάδα του Διονύση Τοκατλίδη επικράτησε με 2-0, επί της μαχητικής και αξιόμαχης ομάδας του Δημήτρη Παυλίδη.

Στο 1ο ημίχρονο, η ομάδα μας απώλεσε πολλές ευκαιρίες, κυρίως λόγω των εντυπωσιακών αποκρούσεων του τερματοφύλακα Σακελλαρίδη. Το σκορ άνοιξε, στο 47ο λεπτό, ο αρχηγός της ομάδας μας, Δ. Κυρτέγος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπενίσκος. Μέσα σε 2 λεπτά, ο Κυρτέγος διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ, με πολύ ωραίο πλασέ. Στη συνέχεια, η ομάδα μας είχε δοκάρι με τον Κυρτέγο, ενώ έχασε και αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το δείκτη του σκορ.
Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Παπατολίκα, Δαλαμήτρα, Τασίδη, Κωτσιόπουλο, Σαμανίδη, Τσιώμη, Τροίρη, Μακράκη, Γκανάβα, Κυρτέγο και Κυπαρίσση. Αγωνίστηκαν, ακόμη, οι: Μπενίσκος, Λαγδάρης, Οικονόμου και Μητράκας.

Το Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου, η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Άρη Κοκκινοπλιτών, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Πιερίας.