Κρίμα και άδικο για αυτή την υπερπροσπάθεια…

0

Ο Ερρίκος Σουλολλάρι γράφει στο aek-live. gr για την άδικη ήττα της ΑΕΚ από τη Μπενφίκα και σχολιάζει όλη την υπερπροσπάθεια που έκαναν οι κιτρινόμαυροι για την ολική ανατροπή.

Είναι φανερό πως από χθες επικρατεί ένα συναίσθημα του τύπου γιατί γαμώτο, αυτό το γιατί θα μας στοιχειώσει για πολλά χρονιά. Όπως καταλάβατε αναφέρομαι στη μεγάλη φάση που έχασε ο Κλωναρίδης να φέρει τούμπα το ματς. Εκεί που όλοι περιμέναμε να πασάρει στον Γιακουμάκη για το 3-2, αλλά ο ίδιος αποφάσισε να το τελειώσει μόνος του. Τελικά όπως αποδείχθηκε έκανε λάθος, αλλά σίγουρα κι άλλος να ήταν θα επιχειρούσε το ίδιο.

Ο Κλωναρίδης ήταν ο άνθρωπος της βραδιάς για την ΑΕΚ και η αυτοπεποίθηση του ήταν στα ύψη διότι επί της ουσίας με δυο δικά του γκολ η ομάδα είχε καταφέρει να ισοφαρίσει το ματς. Ένα ματς που δεν ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο. Για την ακρίβεια το πρώτο 20 λεπτό ήταν εφιαλτικό για τους κιτρινόμαυρους. Η ΑΕΚ σε αυτά τα λεπτά κατανικήθηκε πέραν πάσης αντιλογίας από τους Πορτογάλους σε όλα τα επίπεδα. Για μένα αυτά τα λεπτά ήταν ομολογουμένως  επώδυνα καθώς φοβόμουν για τα χειρότερα.

Σε αυτό το 20 λέπτο κι ο κόσμος στα social media είχε αγανακτήσει και ως γνωστόν  καυτηρίασε με απόλυτο τρόπο την ομάδα του Ουζουνίδη. Σε πρώτη φάση, η ΑΕΚ σε αυτά τα λεπτά πλήρωσε δυο πράγματα! 1ο την απειρία της σε τέτοια παιχνίδια, όπου αντί να μπει σοβαρή στο παιχνίδι, μπήκε με τρακ και έτσι το ένα λάθος έφερνε το άλλο. Σε αυτά τα λεπτά η ΑΕΚ υστερούσε σε όλα τα επίπεδα! Επιθετικά ήταν ανήμπορη να πλησιάσει τη περιοχή του Βλαχοδήμου, τα χαφ είχαν χάσει τη μπάλα και αμυντικά όπως είδαμε και στο δεύτερο γκολ υπήρχε σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό όμως μετά το 20 λεπτό άρχισε σταδιακά να αλλάζει. Η ΑΕΚ έπαιρνε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, άρχισε να κρατά μπάλα και να αναπτύσσεται κυρίως από τα αριστερά με τον Χουλντ, ο οποίος χθες έκανε το καλύτερό παιχνίδι του με τα κιτρινόμαυρα. Έτσι ο Βλαχοδήμος άρχισε να νιώθει την αύρα της ΑΕΚ, η οποία απείλησε σοβαρά στο 43΄ με τον Μπακασέτα να χάνει τρομερή ευκαιρία για το 2-1. Σε αυτή τη φάση τα κρέντις πάνε στο Έλληνα κίπερ που έκανε σπουδαία απόκρουση. Όμως για καλή της τύχη η ΑΕΚ πριν μπει στα αποδυτήρια κέρδισε την αποβολή του Ντιαζ και έτσι το δεύτερο ημίχρονο φαινόταν πως θα ήταν διαφορετικό.

Ωστόσο, ουδείς περίμενε τέτοια εκπληκτική εμφάνιση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ ήταν σαν να άλλαξε διακόπτη και με το σφύριγμα του διαιτητή άρχισε να σφυροκοπά την αντίπαλη άμυνα σε σημείο, όπου οι Πορτογάλοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα. Η ομάδα των πολλών εκατομμυρίων φαινόταν Λεβαδειακός στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι από την ΑΕΚ του Χουλντ, του Μπακασέτα και του Κλωναρίδη.  Η ΑΕΚ επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να είχα χίλια μάτια να την βλέπω. Το γκολ ήταν θέμα χρόνου να μπει και έτσι ο Κλωναρίδης έδωσε το έναυσμα για να πάρει φωτιά το ΟΑΚΑ. Έπειτα, ήρθε το 2-2 και όλα ήταν μαγικά! Όποιον και να ρώταγες εκείνη τη στιγμή θα σου έλεγε σίγουρα πως είναι θέμα χρόνου η ανατροπή.

Η εικόνα του ματς αυτό σου έδειχνε! Σε εκείνα τα λεπτά ουδείς περίμενε ότι η ΑΕΚ θα ηττηθεί και μάλιστα με ένα τόσο φτηνό γκολ. Γιατί πραγματικά το γκολ που δέχεται η Ένωση στη πρώτη τελική που έκανε η Μπενφίκα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αστείο. Ο Σεμέδο έπιασε ένα συρτό σουτ, όχι πολύ δυνατό και χωρίς να το καταλάβουμε κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκας, ο οποίος φέρει ευθύνη. Όπως ευθύνη φέρουν οι αμυντικοί της Ένωσης που τον άφησαν να σουτάρει.

Το γκολ αυτό όπως ήταν αναμενόμενο πως πάγωσε το ΟΑΚΑ και τους παίκτες του Ουζουνίδη, που δεν βρήκαν  τα αποθέματα να πετύχουν κι άλλο γκολ.  Και για να γίνει αυτό χρειαζόταν οι ερχόμενοι από το πάγκο να είχαν τις απαιτούμενες αρετές. Και εδώ μπαίνει και πάλι στη κουβέντα μας το γεγονός πως η ομάδα έμεινε γυμνή σε ότι αφορά την Ευρώπη, διότι στο πρωτάθλημα επιμένω πως η ΑΕΚ δεν υστερείτε σε κάτι από τους αντιπάλους της. Αντίθετα, έτσι όπως είδα το ντέρμπι ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ κατάλαβα πως η ΑΕΚ κρατά το πρωτάθλημα στα χέρια της. Μόνο αν αυτοκτονήσει θα το χάσει.

Από εκεί και πέρα είναι κρίμα και άδικο για αυτήν την ομάδα να μην παίρνει αυτό που δικαιούται για την υπερπροσπάθεια που έκανε σε εκείνο το ματς. Είναι κρίμα να φτάνει τόσο κοντά στη πηγή και να μην πίνει νερό. Έτσι είναι όμως το ποδόσφαιρο! Η ΑΕΚ οφείλει να συνεχίσει με τους  ίδιους ρυθμούς και να βελτιώσει τα λάθη της. Αυτά τα παιχνίδια την ωριμάζουν και σίγουρα θα έρθει η ώρα που θα δικαιωθεί.

Τη Κυριακή υπάρχει το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, όπου η νίκη είναι μονόδρομος για πολλούς και διάφορους λόγους που θα τους αναλύσουμε στο επόμενο άρθρο. Τώρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να στηρίξουμε αυτή την ομάδα και να γεμίσουμε το ΟΑΚΑ. Αυτά τα παιδιά μας χρειάζονται!

ΥΓ1: Κατώτερος τον περιστάσεων ο Μάνταλος.  Σε κάτι τέτοια ματς και εκεί που καεί  η μπάλα χρειάζεται ο αρχηγός να ηρεμεί το ματς και όχι να πουλά φτηνές μπαλιές.

ΥΓ2: Συγκλονιστικός  ο κόσμος και η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ.