Μαρίνο, όχι άλλο α΄ημίχρονο!

0

• Ο ΜΑΡΙΝΟΣ Ουζουνίδης πρέπει να χρησιμοποιήσει μαύρο μαρκαδόρο και να σβήσει από την σκέψη και τα μάτια του το β΄ημίχρονο (3-0) του αγώνα ΑΕΚ-΄Αρη (4-0).Να μείνει πάνω στο πινάκι του μόνο το α΄ημίχρονο (1-0).

Σύμφωνα με τις εικόνες και τις εντυπώσεις από αυτό το διάστημα , που ήταν συνέχεια των όσων συνέβησαν από την εύκολη ήττα προ της Μπάγερν, να καταστρώσει τα πλάνα του για το Σαββατιάτικο ματς με τον «γηπεδούχο» Παναθηναϊκό. Αλίμονο, αν ο Μαρίνος και ο εκ δεξιών συνεργάτης-σύμβουλος του, ο Κόλα, χρησιμοποιήσουν, για Σαββατιάτικο μπούσουλα το β΄ημίχρονο με τον «παραδόσαντα τα όπλα»- μετά το από νωρίς δεύτερο γκολ- κατ΄όνομα Θεσσαλονικέα «θεό του πολέμου».Αν ναι, θα ηρωποιήσουν το δίδυμο Δώνη-Νταμπίζα, που είναι «με το δάκτυλο στην σκανδάλη», για να διασκεδάσει την εντελώς αναμενόμενη, φυσιολογική και ανώδυνη ήττα στην οικειότατη (προς αυτόν, λες και ήταν ο Ατρόμητος…) Τούμπα.

• ΒΑΡΥΝΕΤΑΙ βαρέως ο τεχνικός της ΑΕΚ για το μαύρο χάλι της ομάδας στο α΄ημίχρονο, κατά την περασμένη Κυριακή. Πλασματικό το 1-0, από το 8΄, χάρη στην έξοχη ατομική ενέργεια του Μπογιέ. Η μπάλα ήταν, κατά το πλείστον, στα αρειανά πόδια . Σωστή «ομάδα» ήταν η φιλοξενούμενη «γαλάζια». Και ότι η εστία του Μπάρκα δεν παραβιάστηκε, οφειλόταν στην τύχη και στην έλλειψη συνεννόησης, κατά την τελική φάση, των Γκαρσία- Ντιγκινί (παράλληλα με την πολύ καλή απόδοση του Μάριου Οικονόμου). «Στήλη άλατος» ο Ουζουνίδης έβλεπε και δεν αντιδρούσε τον Λιβάγια «να πουλάει τη μπάλα» , τους μέσους και τον Μπακάκη φανατικούς θιασώτες της … «οπισθοδρομικής κομπανίας» (αμάν, έλεος πια αυτό , το όλο πίσω η μπάλα). Τυχερή κι «ευτυχής» αυτή η ξανά κακίστη ΑΕΚ του α΄ημιχρόνου, που δεν ισοφαρίστηκε, ώστε εξ αιτίας του αγωνιστικά «ύποπτου»- εχθρικού Τζήλου, όπως και του ΟΑΚΑ «χωρίς θεατές», το β΄ημίχρονο θα γινόταν… «Πάρνηθα»=βουνό.

• ΟΧΙ ΑΛΛΟ «απαθής» ο Ουζουνίδης ενώπιον τέτοιου αρνητικού πρώτου 45λέπτου. Χρέος του «να επεμβαίνει» από το πρώτο 15λεπτό , για τις περιπτώσεις, που ακόμη και ο επανεμφανιστείς, μετά από μακρόχρονη απουσία, στη μεγάλη κατηγορία, ΄Αρης , «κρύβει τη μπάλα» από την πρωταθλήτρια. Δεν απαιτεί κανένας, από τον Μαρίνο, να έχει πάντοτε και συνεχώς την ομάδα αριστουργηματική, όπως στο β΄μέρος. ΄Όμως,να αντιδρά πολύ πιο γρήγορα, να μη ανέχεται αδιαμαρτύρητα το χάος- ανάμεσα στα δύο ημίχρονα. Να σκέφτεται πολύ πιο νωρίς την απόσπαση- «εκτόπιση» του εγωϊστή Λιβάγια στο (αριστερό) άκρο και να δίνει χώρο στον τομέα «δημιουργία» στον μπαλαδόρο Μπογιέ. Και να ενισχύει με επί πλέον έμψυχο υλικό την λιγομελή και ασταθέστατης απόδοσης μεσαία γραμμή. Η πραγματική ΑΕΚ μόνο στο β΄μέρος παρουσιάστηκε. Αλλά, αν χαρίσει ένα ολόκληρο ημίχρονο στον ΠΑΟ, θα είναι οδυνηρά τα Σαββατιάτικα μαντάτα.