Πύρινη νίκη της ΑΕΚάρας στην Πράγα!

0

Μία εκπληκτική ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο και μία ΑΕΚ για… κλάματα στο 2ο, κατάφερε να επικρατήσει μετά από αγώνα θρίλερ με 94-93 της Νίμπουρκ μετά από 2 παρατάσεις. Οι Τσέχοι που βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, έφεραν το ματς στα ίσια μετά από μια κάκιστη τρίτη περίοδο και είχαν ανεπανάληπτες ευκαιρίες να πάρουν την νίκη. Η ΑΕΚ όμως στάθηκε στο ύψος της όποτε έπρεπε και πήρε μια μεγαλειώδη νίκη, σε μια έδρα όπου χτίζει πλέον παράδοση

Το εκπληκτικό 7/8 τρίποντα του Λαρεντζάκη το 5/8 του Ματσιούλις επισκιάζονται από την γενική ομαδική εμφάνιση του 2ου ημιχρόνου και την αδυναμία επικράτησης, παρά μόνο σε 2η παράταση, σε ένα ματς που η ομάδα του Μπάνκι βρέθηκε και στο +19.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν άργησε, με 2 τρίποντα του Ματσιούλις να πάρει διαφορά 10 πόντων. Μάλιστα, μετά τον Λιθουανό, το όπλο τους πήραν και οι Σάκοτα, Λαρεντζάκης και Ρόμπερσον. Για τον τελευταίο πρέπει να πούμε πως μετά την αρχική αμφισβήτηση δείχνει πολύ καλά στοιχεία.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε κάπως παρόμοια με την πρώτη, με την διαφορά να φτάνει και στους 19. Ένα μικρό σερί των Τσέχων έριξε την διαφορά στο 36-50 ωστόσο ο Γιαννόπουλος με 2/3 βολές σε νεκρό χρόνο έκανε το 36-52 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μια άλλη ΑΕΚ εμφανίστηκε και πάλι στο 2ο ημίχρονο. Η Ένωση χωρίς να μπορεί να παίξει ούτε άμυνα ούτε επίθεση είδε την διαφορά της να πηγαίνει από το πρώτο λεπτό της περιόδου στο +10 από το +16 ενώ μέχρι το 8ο λεπτο του ημιχρόνου οι Τσέχοι είχαν περάσει και μπροστά με ένα σερί 26-9. Αυτό αφύπνισε κάπως τους παίκτες του Μπάνκι που κατάφεραν μέχρι το τέλος της περιόδου να επανακτήσουν το προβάδισμα με το σκορ στο 62-66.

Δύο πολύ καλές άμυνες στην αρχή της 4ης περιόδου και 4 τρίποντα από Λαρεντζάκη και Ματσιούλις, δύο ο καθένας, ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +11. Ούτε αυτό ωστόσο ήταν αρκετό για την Βασίλισσα αφού η Νίμπουρκ βρέθηκε και πάλι σε απόσταση αναπνοής αφού οι κιτρινόμαυροι αδυνατούσαν να παίξουν άμυνα και να βρουν ομαδικές ενέργειες στην επίθεση.

Ένα τρίποντο έβαλε τους Τσέχους μπροστά για 2 πόντους, 50” πριν την λήξη ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Χάντερ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει χάνοντας και τις 2 βολές που είχε!

Και ενώ ο αγώνας έμοιαζε χαμένος, στα 11,5” ο Λαρεντζάκης έκλεψε την μπάλα και κέρδισε και το φάουλ, ισοφαρίζοντας με 2 ευστοχες βολές. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο πρώτος σκόρερ της Νίμπουρκ, Χουρμπάν, βρέθηκε ελεύθερος ωστόσο αστόχησε στο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες πέτυχαν μόλις 4, με τον Λαρεντζάκη μάλιστα να ισοφαρίζει με ένα μεγάλο τρίποντο 1 λεπτό πριν το τέλος. Με τον φωτεινό πίνακα στο 86-86 πήγαμε σε νέα παράταση.

Εκεί το μεγαλύτερο βάθος του πάγκου της ΑΕΚ φάνηκε αφού η κούραση πλέον έπαιξε τον ρόλο της, αφού οι παίκτες της Νίμπουρκ δεν κατάφεραν και πάλι να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση ενώ η Ένωση ήταν μπροστά με 1 πόντο.