ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Μαγγιώρα… ΑΕΚ!

Published

on

Η ΑΕΚ τω χιλίων προβλημάτων επικράτησε με 65-59 στο ΟΑΚΑ επί της Λιετκαμπέλις για την 6η αγωνιστική του BCL.

H Bασίλισσα με έναν διαστημικό Βινς Χάντερ που σταμάτησε και πάλι στους 26 πόντους επικράτησε της αξιόμαχης Λιετκαμπέλις, παρά τις πολλές απουσίες.

Εκτός έμειναν για άλλη μία φορά οι Ξανθόπουλος, Σάκοτα, Καββαδάς και Ρατάν Μέις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και έφτασε γρήγορα στο +8. Η Ένωση ήταν σαφώς ανώτερη στην 1η περίοδο ωστόσο οι Λιθουανοί αντέδρασαν προς το τέλος του δεκαλέπτου και μείωσαν στους 4.

Οι Λιθουανοί μπήκαν πιο δυνατά στην 2η περίοδο και βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 5 πόντους. Η Λιετκαμπέλις χτύπησε στις αδυναμίες της αποδυναμωμένης από τους τραυματισμούς ΑΕΚ. Ωστόσο, η ομάδα του Λουκα Μπάνκι κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το ισόπαλο 31-31, με 10 πόντους του Χάντερ και 7 του Λαρεντζάκη.

Η Λιετκαμπέλις πήρε και πάλι το προβάδισμα στην 3η περίοδο αν και οι δύο ομάδες έδειχαν πως θα πάνε χέρι χέρι μέχρι και το φινάλε.

Έτσι και έγινε. Η Βασίλισσα κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 54-54, 3:30 πριν την λήξη του ματς ενώ λίγο αργότερα πήρε και το προβάδισμα. Από εκείνη την στιγμή και μετά μίλησε η  εμπειρία της ΑΕΚ που καθάρισε το ματς με 65-59.