Ο ένας το Ντα(γ)κόλαρε και ο άλλος το Μαντάλ(ωσε)!

0

ÁÅÊ - ÁÐÏËËÙÍ (FOOTBALL LEAGUE 2014-2015)

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1. Ανατροπή του σκορ από την Ένωση που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ντακόλ και Μάντάλος οι σκόρερ για τον Δικέφαλο που έφτασε τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ηφαίστειο ο κόσμος της ομάδας!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα με σχετική νωθρότητα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον αντίπαλο να προσπαθήσει να γίνει απειλητικός κατά κάποιο τρόπο ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη ευκαιρία για την Ένωση ήρθε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπακάκη να σουτάρει έξω από την περιοχή χωρίς όμως να απειλείται ιδιαίτερα η εστία του Κουτσόπουλου. Στη συνέχεια δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο από πλευράς ΑΕΚ παρά μόνο κατοχή της μπάλας με τον Απόλλωνα μάλιστα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 33ο λεπτό του αγώνα μετά από μια αντεπίθεση η οποία κατέληξε στα πόδια του Ανγκούλο ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Ανέστη μετά από παράλληλη μπαλιά, όμως το κακό του κοντρόλ έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Δικεφάλου να μαζέψει τη μπάλα. Τρία λεπτά μετά ο Ντούνης επιχείρησε ένα σουτ με αξιώσεις λίγο έξω από την περιοχή με τον Κουτσόπουλο όμως να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει. Ένα καλό φάουλ του Μπαρμπόσα ήταν η τελευταία ευκαιρία της Ένωσης να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος. Το ημίχρονο πάντως βρήκε τον Απόλλωνα Σμύρνης να προηγείται στο σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Βάντερσον ο οποίος μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια ανάγκασε τον Βασίλη Λαμπρόπουλο να τον ανατρέψει. Το πέναλτι μετουσίωσε σε γκολ ο Γκονζάλες λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ξεκίνησε επιθετικά στα πρώτα λεπτά με τον Μπαρμπόσα να επιχειρεί ένα δυνατό βολέ το οποίο κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτσόπουλου. Στο 53′ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε  με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Βάντερσον αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να γίνει ακόμα πιο επιθετική. Τρία λεπτά μετά ο Πέτρος Μάνταλος απείλησε για τα καλά την εστία του Κουτσόπουλου με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ ενώ στο επόμενο λεπτό την ίδια τύχη είχε ένα σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Μπαρμπόσα βρέθηκε εντός της περιοχής του Απόλλωνα και θα μπορούσε να ισοφαρίσει αν η μπάλα δεν κόντραρε στα πόδια των αμυντικών του Απόλλωνα. Η πίεση έφερε αποτέλεσμα καθώς στο 61′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου ο Ντακόλ με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον Δικέφαλο. Το γκολ αυτό έδωσε τεράστια ορμή στην Ένωση η οποία από εκεί και πέρα έπιασε τον Απόλλωνα «από τον λαιμό». Στο 67′ η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία  να προηγηθεί στο σκορ καθώς μετά από  πάσα του Μιχάλη Μπακάκη ο Μάνταλος λίγο έξω από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα αουτ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με υπεροχή του Δικεφάλου και μια τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σουτ του Πλατέλλα στο 79′ με τους παίκτες του Απόλλωνα να απομακρύνουν λίγο πριν την τελική γραμμή. Στο 84′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μάνταλο να εκτελεί τον Κουτσόπουλο από τα 11 βήματα και να γράφει το τελικό 2-1 για την ομάδα του Δικεφάλου. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα σημειώθηκε μόνο ένα φοβερό σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ στο 90′ και ένα χαμένο τετ α τετ του Ντακόλ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Σελίμου βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να κάνει το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα της Football League και να φτάνει τους έξι βαθμούς.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης, Ντακόλ

Απόλλων Σμύρνης: Κουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες, Λαγός, Ανγκούλο, Βάντερσον, Σέτι