Πέραστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

0

H AEK επικράτησε με 5-0 του Κισσαμικού στο κρύο ΟΑΚΑ και πέρασε στους 8 του κυπέλλου Ελλάδος

Χαλαρό απόγευμα για την Ένωση που έφτασε σβηστά σε άλλη μία μεγάλη σε εύρος νίκη. Σκόραρε και ο Κρίστιτσιτς
Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά νωχελικά στον αγώνα, με τα λάθη στην αμυντική της γραμμή να είναι πολλά και να δίνουν ευκαιρίες στους Κρητικούς. Η Ένωση, ωστόσο, ενώ δεν ήταν πολύ καλύτερη, ήταν αποτελεσματική. Ο Γκάλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 21′ ενώ μετά από 7 λεπτά ο Κρίστιτσιτς άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα της ΑΕΚ, όταν το σουτ άλλαξε πορεία, αφού κόντραρε στην άμυνα του Κισσαμικού, και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου. Από κει και πέρα τα πράγματα άλλαξαν άρδην με τον Δικέφαλο να κάνει συντήριση αλλά και να δημιουργεί κάποιες φάσεις. Από την άλλη πλευρά, ο Κισσαμικός είχε τις δικές του ευκαιρίες, πραγματοποιώντας μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση ευτύχησε να πετύχει άλλα 3 γκολ. Αρχικά, στο 56′ ο Μάνταλος ευστόχησε σε πέναλντι που κέρδισε ο Μπογε ενώ ο Λιβάγια που αντικατέστησε τον Πόνσε σκόραρε δις για το άνετο 5-0 μπροστά στο… άδειο ΟΑΚΑ.