ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Σαν είσαι ΜΑΓΚΑΣ και αλάνι…. κάνεις πλάκα στο λιμάνι!

Published

on

Με πέναλντι του Γιάκομπσεν σε νεκρό χρόνο, η ΑΕΚ πήρε την ισοπαλία 23-23 στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Μ.Μερκούρη.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στον αγώνα. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού χωρίς να παίζει άμυνα και βρίσκοντας τον Τσιλιμπάρη, σε πολύ ωραίες, αλλά άστοχες στην τελική προσπάθεια, αντεπιθέσεις βρέθηκε γρήγορα πίσω με 8-3.

Και όμως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Ένωση μάζεψε το σκορ, έπαιξε εκπληκτική άμυνα και έτρεξε πολύ ωραία στο ανοιχτό γήπεδο. Με πρωταγωνιστές Γιάκομπσεν και Παλαιβίτσιους οι κιτρινόμαυροι μείωσαν σε 12-10 στην ανάπαυλα.

H AEK του 2ου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με ότι είχαμε δει μέχρι στιγμής. Με εκπληκτικό πλουραλισμό στην επιθεση της ακολούθησε τον Ολυμπιακό τέρμα τέρμα μέχρι το τέλος. Με 1:20 να απομένουν και την μπάλα στην κατοχή των γηπεδούχων οι δύο ομάδες ουσιαστικά θα είχαν από μία επίθεση για να πάρουν το ματς. Ο Τζηράς σκόραρε για τους ερυθρόλευκους, μισό λεπτό πριν την λήξη Η Ένωση κέρδισε πέναλντι ακριβώς στην λήξη του ματς, με τον Γιάκομπσεν να ευστοχεί σε νεκρό χρόνο και οι κιτρινόμαυροι να φεύγουν με την ισοπαλία από το Μελίνα Μερκούρη.