ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τριάρα, εξιλέωση και τέλος η υποχρέωση!

Published

on

Στις νίκες μετά το 0-0 στη Τρίπολη επέστρεψε η Ένωση διαλύοντας τον ανήμπορο και ουσιαστικά υποβιβασμένο Πανθρακικό. Με τους Αραβίδη(11’ και 17΄) και Μπουονανότε(4’) να σκοράρουν οι ΑΕΚ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στην πορεία γα τα paly off. MVP του αγώνα χρίστηκε ο Ντιέγκο Μπουονανότε.

ÓÏÕÐÅÑËÉÃÊÁ / ÁÅÊ- ÐÁÍÈÑÁÊÉÊÏÓ / SUPERLEAGUE / AEK - PANTHRAKIKOS

Επιμέλεια: Χρήστος Παπαγιάννης

ΑΕΚ με σκοπό απέναντι στον νεκρό Πανθρακικό…

O Γκουστάβο Πογιέτ παρέταξε την Ένωση με ένα 4-3-1-2, με 3 εσωτερικά/αμυντικά χαφ(Κορδέρο-Σιμόες-Μάνταλος), 1 χαφ σε ρόλο επιτελικού μέσου (Μπουονανότε) και επιθετικό δίδυμο τους Πέκχαρτ  και Αραβίδη.  Το ροτέισον του Ουρουγουανού τεχνικού, που έχει ως στόχο την ετοιμότητα της ομάδας για τη διαδικασία των play off, δεν στοίχισε ούτε αποσυντόνισε την ΑΕΚ, η οποία μπήκε δυνατά από το 1ο δευτερόλεπτο.

Ο Πανθρακικός μπήκε έχοντας παραδώσει τα όπλα και έχοντας αποδεχτεί την μοίρα του υποβιβασμού απέναντι σε μια ΑΕΚ με κίνητρο την αύξηση της διαφοράς με τον 2ο ενόψει play off. Έτσι το γκολ μπήκε στο 4ο λεπτό με τον Ντιέγκο Μπουονανότε να σκοράρει έπειτα από όμορφη ενέργεια με ντρίμπλα στον αντίπαλο αμυντικό και τελείωμα από το ύψος σχεδόν της μεγάλης περιοχής. Το 2ο γκολ ήρθε μάλιστα 7 λεπτά αργότερα από το 1ο με τον Χρήστο Αραβίδη να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από πετυχημένη σέντρα του Σοιλέδη. 6 λεπτά μετά ο «Άραβας» του Δικεφάλου διαμορφώνει το 3-0 με σουτ έπειτα έπειτα από όμορφη μεταβίβαση του Μάνταλου μέσα στην περιοχή.

Μετά το 20ο λεπτό ο ρυθμός του αγώνα έπεσε δραματικά, αφού η Ένωση είχε κλειδώσει αυτό, το οποίο ήθελε από τον αγώνα με το 3-0 να αποτελεί σχεδόν εγγύηση ενός σημαντικού τρίποντου.  Αξίζει να αναφερθεί, πως  Ένωση από νωρίς υποχρεώθηκε να πραγματοποιήσει αλλαγές, λόγω του τραυματισμού του Άρη Σοιλέδη και του Δημήτρη Κολοβέτσιου, οι οποίοι αντικαταστάθηκαν από τους Βασιλαντωνόπουλο(25ο λεπτό μπήκε στο ματς) και Λαμπρόπουλο(34ο λεπό εισήχθη στο ματς) αντίστοιχα.

Το σκορ δικαιολογεί απόλυτα την εικόνα των δυο ομάδων στο πρώτο μέρος του αγώνα, καθώς η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε στον αγώνα δίχως νεύρο και διάθεση. Έτσι,  χωρίς να πιέζει όταν βρίσκεται στην άμυνα και αφήνοντας αρκετά κενά στα άκρα, τα οποία έδωσαν στην Ένωση τη δυνατότητα να παίξει με overlap αξιοποιώντας τα ακραία μπακ της. Από την άλλη η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα κενά που βρήκα βγάζοντας αρκετές κάθετες μπαλιές και πραγματοποιώντας επιθέσεις με σωστές συνεργασίες.

Για τη νίκη χαλαρά και σταθερά

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να γίνεται απειλητική από το 1ο λεπτό του 2ου 45λέπτου και να συνεχίζει όπως ξεκίνησε στο 1ο ημίχρονο. Μετά από ένα αποτυχημένο σουτ του Κορδέρο στο 48ο ο Πανθρακικός προσπάθησε να γίνει λίγο πιο απειλητικός χωρίς να το καταφέρει ωστόσο, αφού η ΑΕΚ δεν έδειχνε διατεθειμένη να ρισκάρει τη σημερινή νίκη. Χωρίς προβλήματα στην άμυνα, με νηφαλιότητα στην επίθεση το 2ο μέρος του αγώνα κύλησε ομαλά

Στο 71ο λεπτό μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Χρήστου ο Τσιάρας στο δεξί φτερό της επίθεσης των Θρακιωτών. Η αλλαγή αυτή δεν έκανε μεγάλη διαφορά στην επίθεση του Πανθρακικού και η ομάδα από την Θράκη συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην εκδήλωση επιθέσεων. Στο 79μπήκε στο παιχνίδι ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Σταύρος Πεταυράκης σαν αριστερό μπακ χειροκροτούμενος από μερίδα του κόσμου της ΑΕΚ.

Στο 86ο λεπτό η ΑΕΚ πραγματοποίησε την τελευταία αλλαγή της με οτν Πλατέλλα να παίρνει τη θέση του Κορδέρο και για τον Πανθρακικό ο Τζελέπης τη θέση του Γιούδα. Ένα λεπτό αργότερα ο Πανθρακικός εκδήλωσε την πρώτη αξιόλογη επίθεσή του, ενώ η ΑΕΚ είχε κατεβάσει ξεκάθαρα το ρυθμό της έχοντας εφησυχαστεί όπως είναι λογικό με το υπάρχον σκορ.

Σε αυτό το διάστημα ο Βασιλαντωνόπουλος με φανερή την έλλειψη αγώνων  έδειξε κάποια θετικά στοιχεία σο παιχνίδι του, όπως ταχύτητα, ισορροπία, δύναμή καλή τεχνική όσον αφορά τη ντρίμπλα, αλλά αδυναμία στις σέντρες. Σημαντική είναι η θέληση και η όρεξη του Μπουονανότε, αλλά και η θετική παρουσία του Πέτρου Μάνταλου, αφούμοίρασε μπαλιές δημιούργησε επιθετικά και συνέβαλε θετικά μαζί με τον Χρήστο Αραβίδη, ο οποίος ξεχώρισε στο σημερινό παιχνίδι σκοράροντας 2 γκολ και όντας πολύ κινητικός. Καλή ήταν και η παρουσία του Κορδέρο, ο οποίος δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα στο 81ο λεπτό του αγώνα.

Οι δυο ομάδες:

AEK: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος(Λαμπρόπουλος), Άρθο, Σοϊλέδης(Βασιλαντωνόπουλος), Σιμόες, Μάνταλος, Κορδέρο(Πλατέλλας), Μπουονανότε, Αραβίδης, Πέκχαρτ.

Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Κρισάντους

Πανθρακικός: Γιούδα(Τζελέπης), Παπαγεωργίου, Μπουγαΐδης, Μελίσσης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Λαδάκης, Χρήστου(Τσιάρας) , Μπαϊκαρά, Ντιγκινί, Χασομέρης(Πεταυράκης).