Όταν η ΑΕΚ φιλοδώρισε 9 γκολ Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό μέσα σε δυο μέρες

0
Το πρώτο Σαββατοκύριακο του 1964 δεν υπήρχε προγραμματισμένη αγωνιστική πρωταθλήματος, έτσι οι ομάδες βρήκαν ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους με δυνατά φιλικά παιχνίδια.
Την Παρασκευή (4/1/1964) η ΑΕΚ θα αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό και την Κυριακή (6/1/1964) τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Η ένωση από τα τέλη του Νοεμβρίου βρισκόταν σε δαιμονιώδη φόρμα και σκορπούσε κάθε αντίπαλο, όμως το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της κόστισαν βαθμολογικά αφού βρισκόταν στη 3η θέση.
Στον κιτρινόμαυρο πάγκο καθόταν ο Αυστριακός Χάϊνριχ Μίλλερ που στο τέλος της σαιζόν η θητεία του κρίθηκε μερικώς επιτυχημένη, ωστόσο οι υψηλές οικονομικές απαιτήσεις του δεν επέτρεψαν στη διοίκηση της ομάδας να ανανεώσει τη συνεργασία μαζί του.
Η ΑΕΚ στον πρώτο φιλικό αγώνα με μια μεγαλειώδη εμφάνιση κέρδισε τον Παναθηναϊκό 3-0 και μάλιστα με πολλούς αναπληρωματικούς, απέναντι στη πλήρη ομάδα των πρασίνων. Ο Αιμίλιος Θεοφανίδης σημείωσε δυο τέρματα (45΄,72΄) και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιώργος Πετρίδης (88΄).
Δυο μέρες αργότερα ο δικέφαλος αγωνίστηκε εναντίον του Ολυμπιακού, ο οποίος βέβαια είχε αρκετές ελλείψεις, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ σαν τυφώνας σκόρπισαν τους ερυθρόλευκους με 6-1. Ο Ανδρέας Σταματιάδης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και πριν προλάβουν οι κόκκινοι να συνέλθουν ο Μίμης Παπαϊωάννου με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ένωσης στο 5ο λεπτό. Στο 10΄ ο Κώστας Νεστορίδης με σουτ και στο 28΄ ο Σταματιάδης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ ψηλότερα. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με το Στέλιο Ψύχο στο 44΄. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και πάλι δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ολυμπιακό, το πέμπτο γκολ όμως ήρθε κάπως αργά με την κεφαλιά του Κώστα Παπαγεωργίου στο 82΄ και στο 87΄ ο Γιώργος Πετρίδης διαμόρφωσε το τελικό 6-1.
Η σύνθεση του Αυστριακού προπονητή της ΑΕΚ εναντίον του Παναθηναϊκού ήταν, Μανιατέας, Αναστασιάδης, Ιορδάνου, Κεφαλίδης, Σκουλίδης, Στασινόπουλος, Πομώνης, Πετρίδης, Θεοφανίδης, Σεβαστόπουλος, Τσαχουρίδης. Στον αγώνα με τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ παρατάχθηκε με Σεραφείδη, Κανελλόπουλο, Παπαποστόλου, Σοφιανίδη, Σκευοφύλακα, Τασινό, Σταματιάδη, Παπαγεωργίου, Νεστορίδη, Παπαϊωάννου, Πομώνη (Πετρίδης)