Άνετα η ΑΕΚ, αήττητη στο κύπελλο…

0

Σ’ένα παιχνίδι με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς Η ΑΕΚ με νίκη ή ισοπαλία τερματίζει στην πρώτη θέση του ομίλου και  Ο Βόλος πάλι θέλει νίκη για να πάρει αυτός την πρώτη θέση, με ισοπαλία περνάει κι αυτός, ενώ με ήττα δική του και νίκη της Λαμίας επί του Απόλλωνα Λάρισας θα έιχαμε ισοβαθμία στη δεύτερη θέση.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-3 και σφράγισε το εισιτήριό της για την επόμενη φάση του θεσμού!

Η ομάδα της Α.Ε.Κ ξεκίνησε τον αγώνα με τους : Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Γιαννούτσος, Τσόσιτς, Μοράν, Γιαννιώτας, Μπότος, Αλμπάνης, Λιβάγια

Ενώ ο Βόλος παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο:Μπουργάνης, Καρρίκι, Ρούσσος, Δημόπουλος, Ενγκουέμ, Δόρης, Δεμηρτζόγλου, Ηλιόπουλος, Λούκας, Φράγκος, Πίσπας

Σ’ένα παιχνίδι ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά και για τις 2 ομάδες η Α.Ε.Κ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με 0-1 με γκολ του Έρικ Μοράν μόλις στο 3ο λεπτό ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου. Εγινε η σέντρα απο τον Γιαννιώτα απο δεξιά, σουτ του Μπότου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και σκάει μετά στο έδαφος, με τον Λιβάγια να μην μπορεί στη συνέχεια να σκοράρει από κοντά, στη συνέχεια της φάσης, οι αμυντικοί του Βόλου έδιωξαν, με τον Μοράν να έρχεται απο πίσω και με ξερό δυνατό δεξί σουτ λίγο έξω απο την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!

Η απάντηση του Βόλου ήταν άμεση αφού στην αμέσως επόμενη φάση ο Βόλος ισοφάρησε με τον Πίσπα να κάνει μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και να “κρεμάει” τον Τσιντώτα για το 1-1.

O ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε παρά τα 2 γκολ που επιτεύχθηκαν με την επόμενη φάση να έρχεται στο 13ο λεπτό για την ομάδα του Βόλου με τον Ηλιόπουλο να κάνει το σούτ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα να περνά άουτ.

Στα επόμενα λεπτά κυριάρχησε η νευρικότητα στις δύο ομάδες με την επόμενη φάση να σημειώνεται στο 34ο λεπτό με ένα σούτ εκτός περιοχής του Γιαννούτσου από μακρινή απόσταση που πέρασε πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

Ο Βόλος δεν σταμάτησε να είναι επικύνδινος και πατούσε συνεχώς στην περιοχή της Α.Ε.Κ αλλά λάθη στην τελική πάσα δεν έβαζαν σε σοβαρό κίνδυνο την εστία του Τσιντώτα!

To ημίχρονο τελείωσε με τον Βόλο να σκοράρει ένα τέρμα που υποδείχθηκε σωστά ως οφσάιντ αλλά με τον επόπτη να ακυρώνει το γκολ με μεγάλη καθυστέρηση από τον πρώτο βοηθό Νατσιόπουλο.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα του Βόλου με τον  Γκαλίτσο να αντικαθιστά  το Δημόπουλο και τον Κορέλα τον Λόπες Γκαρσία και με δύο τεράστιες ευκαιρίες για τον Βόλο! Στο 47′  σέντρα του Πίσπα από δεξιά, μόνος του ο Κορέλας κοντά στο πέναλτι, κάνει άσχημο πλασέ και μπλοκάρει ο Τσιντώτας! Και στο 48′ δυνατό σουτ του  Φράγκου με την μπάλα να περνά λίγο άουτ!

Η πρώτη καλή στιγμή για την Α.Ε.Κ ήρθε στο 53ο λεπτό με  τον Γκάλο να βγάζει όμορφα για τον Λιβάγια εκείνος   κατέβασε όμορφα , έκανε το γύρισμα , με την κεφαλιά του Γιαννιώτα από το πέναλτι να φεύγει άουτ!

Στο 55ο λεπτό ήρθαν οι πρώτες αλλαγές και από την ομάδα της Α.Ε.Κ με τον  Μπογέ να αντικαθιστά  τον Αλμπάνη και τον Κλωναρίδη τον Μπότο

Δύο λεπτά αργότερα η Α.Ε.Κ πετυχαίνει δεύτερο γκολ που ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ.

Η ανωτερότητα της Α.Ε.Κ σε εκείνο το σημείο του αγώνα επισφραγίστηκε με την επίτευξη του 2ου τέρματος στο 59ο λεπτό με προσωπικό γκολ του Μάρκο Λιβάγια. Έγινε η βαθιά μπαλιά λίγο έξω από την περιοχή, την κέρδισε μετά από προσωπική μονομαχία με τον Γκαλίτσιο, έμεινε όρθιος, βγήκε τετ α τετ πλάσαρε σωστά και έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ!

Με τον Λιβάγια να έχει πάρει φωτιά στο 2ο ημίχρονο η Α.Ε.Κ επιτυγχάνει και 3ο τέρμα στο 71ο λεπτό με  τον Κλωναρίδη από αριστερά να κάνει την μπαλιά ,στην κίνηση ο Μάρκο Λιβάγια βγαίνει  στο πρώτο δοκάρι πλασάρει σωστά και κάνει το 1-3!

Φυσικά και δεν σταμάτησε εκεί ο Μάρκο, δύο λεπτά αργότερα έκρυψαν τη μπάλα οι παίκτες της ΑΕΚ, με τον Γιαννιώτα τελικά να κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Μάρκο Λιβάγια από κοντά με τακουνάκι να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Τα επόμενα λεπτά πέρασαν δίχως να συμβεί κάτι αξιοσημείωτο μέχρι να φτάσουμε στο 83ο λεπτό που η Α.Ε.Κ είχε  δοκάρι σε σουτ του Γιαννιώτα από κοντά1!

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και η Α.Ε.Κ προκρίθηκε στην επόμενη φάση μαζί με την Λαμία σε μια πρόκριση που άλλαξε πολλές φορές χέρια και κρίθηκε στην διαφορά τερμάτων!