Στο… ρελαντί!

0

Η ΑΕΚ επικράτησε με 96-92 της Κύμης για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Πάρα τις πολλές και σημαντικές απουσίες η Ένωση δυσκολεύτηκε μόνο για 1,5 περίοδο. Πολύ καλός ο Χάντερ, είδαμε επιτέλους τον Γιαννόπουλο που χρειαζόμαστε!

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς. Η Κύμη έδειχνε να έχει πολύ περισσότερη ενέργεια και με εύστοχα τρίποντα βρέθηκε μπροστά γρήγορα με +10. Τελικά η πρώτη περίοδος τελείωσε με το… μαζεμένο 17-24.

Η Κύμη στην αρχή της δεύτερης περιόδου πάτησε και πάλι το γκάζι για να βρεθεί στο 24-36. Και όμως από εκεί και πέρα εμφανίστηκε μία εντελώς διαφορετική ΑΕΚ. Με εκπληκτικές άμυνες και πολλά κλεψίματα έτρεξε ένα σερί 24-1 μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (48-37)!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκανε απλά μια συντήρηση στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με σχετική άνεση στην νίκη με 96-92.