ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Η 3αρα στην Ίντερ και το πρώτο καπνογόνο σε Eλληνικό γήπεδο (vid)

Published

on

29-9-1971 Στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Ίντερ Μιλάνου, στον επαναληπτικό αγώνα για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Η Ένωση είχε ηττηθεί στην Ιταλία 4-1, ωστόσο παρα τις λιγοστές ελπίδες πρόκρισης το γήπεδο ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Η μεγάλη Ίντερ, των Φακέτι, Μπονισένια, Ματσόλα και άλλων άσων, ήταν πρωταθλητές Ευρώπης το 1964 και το 1965 ενώ το 1967 ήταν φιναλίστ, αλλά και την περίοδο που έπαιξε με την ΑΕΚ είχε φτάσει μέχρι τον τελικό και έχασε το τρόπαιο από τον άλλο μεγάλο, της εποχής, Άγιαξ. Οι κιτρινόμαυροι παίκτες είχαν ένα επίσημο παιχνίδι στα πόδια τους, τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ στη Φιλαδέλφεια.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν δυνατά και στο 17΄ ο Ματσόλα μετά από δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντινίδη, αφού αυτή κόντραρε στο κεφάλι του Καραφέσκου, δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην Μιλανέζικη ομάδα. Η ένωση ωστόσο δεν το έβαλε κάτω, έκλεισε τους Ιταλούς πίσω, οι οποίοι στο 20 έμειναν με 10 παίκτες, όταν ο Μπερτίνι αντικρίστε δεύτερη κίτρινη.

Οι κιτρινόμαυροι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν επικρατήσει πλήρως της Ιντερ με αλλεπάλληλες ευκαιρίες, δυο δοκάρια και δυο γκολ στο 29΄με τον Βεντούρη και στο 45΄με τον Παπαϊωάννου πηγαίνοντας με το 2-1 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, η ΑΕΚ πίεζε και έχασε απίστευτες ευκαιρίες για να πετύχει ακόμα και σκορ πρόκρισης. Στο 76΄ο Μπονισένια, στην μοναδική αντεπίθεση της Ίντερ ισοφάρισε σε 2-2. Παρότι το ηθικό της ένωσης είχε πέσει, η μεγάλη νίκη ήρθε στο 88΄, όταν ένα σουτ του Νικολαϊδη έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα Μπορντόν και κατέληξε στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ είχε άλλη μια πρωτιά, σε αυτόν τον αγώνα άναψε το πρώτο καπνογόνο σε Ελληνικό γήπεδο, ενώ στο παχνίδι του Μιλάνου, φίλοι της ΑΕΚ είχαν σηκώσει και το πρώτο πανό κατά της Χούντας…