Αυτοκτονία στη Μόσχα (vid)

0

19-3-1998. H AEK αντιμετώπιζε την Λοκομοτίβ Μόσχας στη Ρωσία, στον επαναληπτικό αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης.

H Λοκομοτίβ δεν είχε υποχρεώσεις στη χώρα της, αφού το Ρωσικό πρωτάθλημα ξεκινούσε τέλη Μαρτίου. Οι Ρώσοι απέκλεισαν κατά σειρά την Μπελτσίνα και την Κοτσαέλισπορτ ενώ στον πρώτο αγώνα στη Φιλαδέλφεια ήρθαν 0-0 με την ΑΕΚ.

Η ένωση που απέκλεισε Ντίναμπουργκ και Στούρμ Γκράτς, ανέβαινε στη Μόσχα μετά από νίκη στο πρωτάθλημα επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, όμως ο δικέφαλος είχε ήδη χάσει την επαφή του με την κορυφή μετά από τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του.

Η Ρωσική ομάδα είχε από την αρχή τον ελέγχο του παιχνιδιού ενώ η άμυνα του δικεφάλου σε ορισμένα σημεία του αγώνα έδειχνε πανικοβλημένη, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0. Στην επανάληψη αν και η ένωση ξεκίνησε καλά, ένα λάθος στην άμυνα στοίχισε στο 53΄ όταν ο Χαρλάτσεφ άνοιξε το σκορ. Οι κιτρινόμαυροι παίκτες αντέδρασαν δημιούργησαν δυο ευκαιρίες και στο 66΄ο Μαλαδένης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάρης Κοπιτσής. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ κλείστηκε ξανά στην άμυνα της και με ήρωα τον Ηλία Ατματσιδη κρατούσε της Ρωσικές επιθέσεις. Η ομάδα της Λοκομοιτίβ έψαχνε το γκολ της πρόκρισης, η άμυνα της είχε κενά και η ένωση δημιούργησε δυο ευκαιρίες στο 80΄ και στο 90΄ με μοιραίο παίκτη τον Ντέμη Νικολαϊδη που και στις δυο δεν κατάφερε να τελειώσει την πρόκριση. Το σοκ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Τζουγκαίνοφ έδωσε τη νίκη στη Λοκομοτίβ με κεφαλιά και την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου εκεί αποκλείστηκε με δύο ήττες απο την Στουτγκάρδη.