Μπλάκ-άουτ η ΑΕΚ με Μπιλμπάο, στο Σάν Μαμές (vid)

0

5-10-1988. Η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Ισπανία και αντιμετώπισε την Ατλέτικο Μπιλμπάο, στο στάδιο Σάν Μαμές, για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Στο πρώτο παιχνίδι, στη Φιλαδέλφεια, η ένωση είχε κερδίσει 1-0, με γκολ του Δημήτρη Πίττα, που εκείνες τις μέρες συζητούσε με τον Γιδόπουλο την ανανέωση του συμβολαίου του. O δικέφαλος όμως ερχόταν από ήττα στο πρωτάθλημα, είχε χάσει στα Τρίκαλα από τον Άρη με γκολ του Βασίλη Δημητριάδη, που αργότερα φόρεσε την φανέλα της ΑΕΚ, σε μια αγωνιστική που έχασαν όλοι οι μεγάλοι, ο Παναθηναϊκός 2-1 στη Λάρισα και ο Ολυμπιακός 1-0 από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Η Μπιλμπάο είχε ξεκινήσει καλά το πρωτάθλημα και ήταν πρωτοπόρος, ερχόταν μετά από νίκη επί της Εσπανιόλ, στο τέλος όμως τερμάτισε έβδομη. Στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, η ομάδα του Χάουαρντ Κένταλ, έφτασε μέχρι τον δεύτερο γύρο και αποκλείστηκε από την Γιουβέντους.

Φόβος του Μπάγεβιτς, σύμφωνα με τις δηλώσεις του κατά την αναχώρηση της ομάδας, ήταν να προσέξουν οι κιτρινόμαυροι τα πρώτα 20 λεπτά και να μην δεχθούν κάποιο γκολ. Ο φόβος του Ντούσαν επαληθεύτηκε, ο δικέφαλος στο 4΄ και στο 6΄ βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τραγικά λάθη της άμυνας, τα τέρματα των ΑντρινούαΟυράλδε χάρισαν την πρόκριση στους Βάσκους, οι οποίοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-0 της Νέας Φιλαδέλφειας πριν το δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ μετά το σοκ των πρώτων λεπτών ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, σταδιακά πήρε πρωτοβουλίες όμως δεν έκανε κάποια ουσιαστική φάση για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν, Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Χατζής, ΜανωλάςΚούτουλαςΜαυροδήμοςΠατίκαςΠίτταςΝίλσενΟκόνσκιΦαμέλης (80΄Χριστοδούλου)