(Διαιτητικό) έγκλημα και τιμωρία της τραγικής ΑΕΚ!

0

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 90-91 από το Περιστερί στην παράταση για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίοι για την Βασίλισσα οι Ρέι και Λάγκφορτ, κρίσιμος στην παράταση και ο Ματσιούλις. Οργή… λαού για την εγκληματική διαιτησία του αγώνα. Αποβλήθηκε ο Παπεθεωδόρου. Η κ.Τσαρούχα κατάφερε με πολύ προσπάθεια, να δώσει το ματς στο Περιστέρι.

Οι κιτρινόμαυροι, ωστόσο, όφειλαν να κάνουν πολύ καλύτερη εμφάνιση παρά τα εγκλήματα της διαιτησίας.

H AEK δεν ξεκίνησε αρκετά καλά το ματς. Μάλιστα στα πρώτα 15 λεπτά το Περιστέρι έδειχνε καλύτερο ενώ ο αγώνας φάνταζε ως ένα μεγάλο ντέρμπι. Ωστόσο, η Ένωση πάτησε γκάζι στα 4 τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με εύστοχα σουτ τριών πόντων πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 39-30.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επανέλθουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, και πάλι όμως, η ΑΕΚ είχε τις λύσεις για να αποκαταστήσει την διαφορά.

Ορισμένα λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ έφεραν την διαφορά στο 62-60 στο τέλος της 3ης περιόδου, δείχνοντας πως τίποτα απολύτως δεν είχε κριθεί. Αυτό αποδείχτηκε και στην 4η περίοδο. Όποια διαφορά και αν κατάφερε να πάρει η Βασίλισσα, το Περιστέρι ήταν εκεί, καταφέροντας τελικά να ισοφαρίσει 1:30 πριν το τέλος σε 79-79. Από κει και πέρα όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν στην παράταση. Μάλιστα, το Περιστέρι ήταν αυτό που είχε την τελευταία επίθεση και θα μπορούσε να είχε φύγει με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Στην παράταση η ΑΕΚ δεν μπορούσε να σταματηθεί. Για αυτό όμως πάλεψε η διαιτητική τριπλέτα με συνεχόμενα λανθασμένα σφυρίγματα, αντιαθλητικά αλλά και την αποβολή του Ηλία Παπαθεωδόρου. Τελικά ο Λάγκφορτ ευστόχησε σε 1/2 βολές και ο Σμιθ σκότωσε με λέιπ απ την ΑΕΚ για το τελικό 80-81.