Έκτρωμα στον Βόλο

0

Τελευταίος αγώνας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και η ΑΕΚ αγωνίστηκε στον Βόλο και γνώρισε την ήττα με 1-0. Διαβάστε την κριτική στην απόδοση της ομάδας μας, στο μοναδικό αδέσμευτο μέσο που κρίνει χωρίς σκοπιμότητες και διάθεση παραπλάνησης της κοινής γνώμης.

Αθανασιάδης:

Δεν απειλήθηκε στο πρώτο μέρος και δεν φέρει ευθύνη στο γκολ αφού ήταν από εκτέλεση πέναλτι. Είχε κάποιες λάθος απομακρύνσεις με τα πόδια. Στο δεύτερο ημίχρονο είναι θεατής.

Λάτσι:

Αγχωμένος και με κάποια λάθη στο μαρκάρισμα του Δουβίκα. Μετατοπίστηκε στο αριστερό άκρο αφού ήταν τιμωρημένος ο Λόπεζ και εξακολούθησε να μην διακρίνεται.

Νεντελτσεάρου:

Ο κλασικός Ρουμάνος που είναι κίνδυνος θάνατος με τα τσαφ. Δεν έκανε το μεγάλο λάθος στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν αρκεί για σέντερ μπακ επιπέδου ΑΕΚ. Δοκιμάστηκε τόσες φορές και δεν πέτυχε σε καμία. Φτάνει πια.

Νταντσένκο:

Δεν ήταν κακός αμυντικά αλλά επιθετικά αισθάνεσαι ότι έχει ναρκοπέδιο μπροστά του. Δεν ξέρουμε αν είναι επιλογή του ή οδηγία να μην συμμετέχει στο παραμικρό στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε λίγο χωρίς όμως να μπορέσει να βοηθήσει. Δεν είναι σίγουρα αυτό που περιγράφανε οι “ειδικοί” σαν παλτό, αλλά δεν είναι μέχρι στιγμής και ο παίχτης που θα ανεβάσει επίπεδο την ΑΕΚ.

Μιτάι:

Αρκετά λάθη που δεν ήταν καθοριστικά μέχρι το πέναλτι. Χάνει την θέση του και προσπαθεί να πιάσει με τα χέρια τον αντίπαλο. Παρ’όλα αυτά χρεώνεται με πέναλτι που δεν έκανε. Αντικαταστάθηκε στο 45.

Σιμάνσκι:

Δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο παρά το ότι έτρεξε πολύ. Άφησε την θέση του στο ημίχρονο.

Κρίστισιτς:

Πληθωρική εμφάνιση που όμως χάθηκε στην γενική κατηφόρα στο πρώτο ημίχρονο. Προσπάθησε να συνδέσει την άμυνα με την επίθεση σχεδόν μόνος του. Ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο έκανε και δύο πολύ άστοχα σουτ, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει από την γενική απαράδεκτη εικόνα της ΑΕΚ.

Μάνταλος:

Είχε διάθεση, πήρε μπάλες αλλά δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στο ρόλο του αρχηγού που θα πάρει την ΑΕΚ στην πλάτη του ενώ χρεώνεται το λάθος γύρισμα που έβαλε τον Βόλο στην περιοχή και κέρδισε το ανύπαρκτο πέναλτι. Είχε μια βελτίωση στο δεύτερο μέρος αλλά σταθερά τον πλακώνει το βάρος της φανέλας. Φαίνεται να ταιριάζει καλύτερα με τον Σάκχοβ, αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ θα πρέπει να μην συμβιβάζεται με την ήττα. Θα περίμενε κανείς ο ποδοσφαιρικός του εγωισμός να μην επιτρέπει να είμαστε πελάτες του Βόλου.

Αλμπάνης:

Πάλι πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με όρεξη και ενέργειες που όμως δεν απέδωσαν. Η γνωστή κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το ότι η ΑΕΚ ήταν πιο κινητική, εξαφανίστηκε.

Γκαρσία:

Δεν είναι από τα καλύτερα ημίχρονά του αλλά έχει την ποιότητα που επιτρέπει να περιμένουμε την μία ενέργεια που θα αλλάξει την ροή στο δεύτερο μέρος. Κακή εμφάνιση από τον κορυφαίο της ΑΕΚ φέτος. Δεν γίνεται το σχέδιο της ΑΕΚ να είναι ομαδικό σύρσιμο και θα καθαρίσει ο Γκαρσία. ΑΕΚ είμαστε και όχι ομάδα σχολικού πρωταθλήματος.

Ανσαριφάρντ:

Άφαντος  ο Ιρανός δεν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε με τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο. Αν και δεν τροφοδοτήθηκε στο παραμικρό, η συνολική του εικόνα ήταν πως έπρεπε να βγει αλλαγή από το πρώτο τέταρτο. Άργησε κι όλας να βγει.

Αλλαγές:

Σάκχοβ:

Μπήκε στο 45 στην θέση του Σιμάνσκι. Ανέβασε λίγο την ΑΕΚ παρά τα λάθη που δεν απέφυγε κι εκείνος. Ταιριάζει καλύτερα και απελευθερώνει τον Μάνταλο αλλά μέχρι εκεί.

Σβάρνας:

Μπήκε στο στην θέση του Μιτάι. Ήταν και πάλι ο καλύτερος και σήμερα ο μοναδικός που ενέπνεε εμπιστοσύνη πίσω.

Ολιβέιρα:

Αντικατέστησε τον απαράδεκτο Ανσαριφάρντ στο 64. Ορεξάτος και κατάφερε να κάνει κάποιες κινήσεις που ανησύχησαν την άμυνα του Βόλου.

Μαχαίρας:

Μπήκε στο 69 στην θέση του Γκαρσία και δεν θυμόμαστε να ακούμπησε την μπάλα. Δυστυχώς η τόσο κακή ΑΕΚ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τα δικά της παιδιά. Μοιραία θα χαθεί αν περιμένουμε να κάνει πράγματα που είναι αφύσικο να κάνει στην ηλικία του.

Χριστόπουλος:

Αντικατέστησε τον Αλμπάνη στο 86 και δεν μπορεί να κριθεί καθώς αγωνίστηκε ελάχιστα.

Μανόλο Χιμένεθ:

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Μανόλο αλλά με εκπλήξεις στην επιλογή προσώπων. Με επιφύλαξη περιμέναμε να δούμε τα αποτελέσματα των επιλογών του. Εκτός εντεκάδας ο Σβάρνας και ο τιμωρημένος Λόπεζ και στην θέση τους ο Νεντελτσεάρου και ο Μιτάι. Αν και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, δεν κατάφερε να κάνει ούτε υποψία φάσης. Λάθη επί λαθών σε άμυνα και επίθεση και το κερασάκι στην τούρτα να είναι το ανύπαρκτο πέναλτι που δίνουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου χωρίς καν να δουν στο VAR. Δεν του πάει ο Βόλος σίγουρα αφού και οι αλλαγές του δεν βοήθησαν. Χάνει βέβαια το ματς από διαιτητικό λάθος και καλείται να διαχειριστεί το χειρότερο ρόστερ της εποχής Μελισσανίδη, αλλά στην τόσο κακή εικόνα δεν γίνεται να μην φέρει ευθύνη και ο προπονητής. Όπως και οι παίχτες αποδεικνύουν με κάθε ευκαιρία ότι δεν μπορούν. Κακώς επιλέχτηκαν να έρθουν στην ΑΕΚ με ελάχιστες εξαιρέσεις.  Η ΑΕΚ πλέον χάνει από όλους και όχι μόνο από ομάδες με ανώτερο ρόστερ. Φταίνε όλοι. Από τον πρόεδρο μέχρι τις καθαρίστριες στην ΠΑΕ .