Κι όμως… η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει!

0

Με 4-3-2-1 επέλεξε να αγωνιστεί η ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο τεχνικός της Μανόλο Χιμένεθ. Μετά τον διασυρμό από τον Ολυμπιακό σε ένα δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι, για το κύπελλο αυτή την φορά, υπήρχε έντονη η αγωνια για να δούμε με ποιο τρόπο θα αντιδράσει η ΑΕΚ στο ηλεκτροσόκ της Κυριακής. Σε ένα τραγικό παιχνίδι κι από τις δύο ομάδες η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει 0-1 και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 93.

Χιμένεθ:

Επέλεξε να σφίξει όπως λέμε το κέντρο του και να αφήσει εκτός τον Πολωνό Σιμάνσκι ενώ άλλαξε και τον τερματοφύλακα. Με ένταση ζει το παιχνίδι από τον πάγκο και μοιάζει να το πιστεύει περισσότερο. Φαίνεται ότι του πάει το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλάζει τακτικά πλευρές  στα άκρα ανάμεσα σε Τανκοβιτς και Γκαρσια ενώ η ΑΕΚ ελέγχει πλήρως το ματς ως το 60 που ξαφνικά ο ρυθμός πέφτει απελπιστικά και για τα δυο ομάδες. Κανένα σχέδιο καμιά φρεσκάδα κι ακόμα ένα χαμένο ντέρμπι για την ΑΕΚ

Τσιντώτας:

Μέχρι το 35 δεν χρειάστηκε καν να ακουμπήσει την μπάλα. Από εκεί και μετά που ο ΠΑΟΚ ανεβάζει λίγο τις γραμμές του, επεμβαίνει σε κάποιες υποψίες φάσης.Λάθος επαναφορά στο 42 που οδηγεί στην μοναδική τελική του αντιπάλου. Στα θετικά του ότι μπλόκαρε την μπάλα στο τέλος της προσπάθειας του Τζόλη. Ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε εκτός από την τελευταία φάση που τρώει όρθιος το γκολ. Μια από τα ίδια για να μην μας δώσει το δικαίωμα να πούμε ότι έκανε καλή εμφάνιση.

Νταντσένκο:

Δεν είναι αρνητικός σήμερα. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα αλλά επιθετικά δεν βοήθησε στο παραμικρό τον Γκαρσία. Στο δεύτερο μέρος παίρνει λίγα μέτρα και βοηθάει λίγο παραπάνω. Απλά δεν ήταν εκείνος ο μοιραίος σήμερα.

Λόπεζ:

Ξεκινάει χάνοντας εκπληκτική ευκαιρία στο 8. Έχει σταθερή παρουσία αμυντικά και επιθετικά κάτι που η ΑΕΚ χρειάζεται ειδικά μετά την εμφάνισή του στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Πέφτει λίγο στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοσή του.

Σβάρνας:

Χωρίς λάθος ο Σβάρνας στο πρώτο μέρος αντιμετώπισε εύκολα μαζί με τον Ρουμάνο την ανύπαρκτη επίθεση του ΠΑΟΚ. Προσπάθησε να βγει πρώτος στην μπάλα και εν μέρει τα κατάφερε.

Νεντελτσεάρου:

Στο πρώτο μέρος δεν έχει πρόβλημα αν και παραλίγο να κάνει ένα από τα γνωστά του πέναλτι. Τυχερός που είναι τόσο κακή η επιθετική λειτουργία του ΠΑΟΚ. Δεν κάνει για την ΑΕΚ. Με το χαζό του φάουλ έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ και την μισή πρόκριση.

Κρίστισιτς:

Όλη η τριάδα του κέντρου έχει στήσει τοίχο και προσπαθεί να βγάλει την ΑΕΚ γρήγορα μπροστά. Ο Σέρβος δέχεται κίτρινη κάρτα και γίνεται λίγο πιο μαλακός στα μαρκαρίσματά του. Ίδια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Γαλανόπουλος:

Εξαιρετικός Γαλανόπουλος που κάνει το τρικ του αγώνα πρωταθλήματος στην Τούμπα αλλά προς τα δεξιά σήμερα καλύπτοντας και τον Νταντσένκο. Κόβει και ράβει στο πρώτο ημίχρονο και είναι σίγουρα ο καλύτερος παίχτης της ΑΕΚ. Η μεγάλη του αποχή δεν επέτρεψε να ολοκληρώσει το 90λεπτο και δίκαια αντικαταστάθηκε.

Μάνταλος:

Λίγο πιο πίσω σήμερα ο αρχηγός που μένει πάλι μακρυά από αρχηγική εμφάνιση. στο πρώτο μέρος.Χτυπάει από την κλωτσιά αντιπάλου του στο 34 αλλά συνέχισε. Στο 47 δέχεται κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο κέντρο. Δεν έκανε ούτε μια σωστή πάσα στο δεύτερο μέρος. Δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος του αρχηγού με τέτοιες εμφανίσεις.

Τάνκοβιτς:

Ξεκίνησε πολύ θετικά με μια μαγική πάσα στον Λόπεζ στο 8 λεπτό.  Στο 28 είναι επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια ενώ στο 35 ξαναχορεύει τον Βιεϊρίνια και κερδίζει κόρνερ. Η πιο γεμάτη του εμφάνιση μέχρι τώρα αν και στο δεύτερο ημίχρονο εξαφανίστηκε.

Γκαρσία:

Δεν έχει αξιοποιηθεί ιδιαίτερα είτε με προπονητικό πλάνο ως την ανάπαυλα παρ’όλα αυτά κερδίζει την κίτρινη από τον αρχηγό του ΠΑΟΚ στην μοναδική ευκαιρία που μπόρεσε να πετάξει την μπάλα μπροστά και να τρέξει. Στο 58 ξαναφευγει από τα δεξιά αλλά τελευταία στιγμή κόβει ο Ινγκασον πριν τον Τανκοβιτς. Όσο το σχέδιο της ομάδας είναι πετάξτε την μπάλα σε εκείνον και ότι γίνει, δεν μπορεί να αξιοποιηθεί.

Ολιβέιρα:

Χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 25. Κινείται με όρεξη αλλά παίζει πολύ νευριασμένος για κάποιο λόγο αντί να νευριάζουμε εμείς που τον βλέπουμε.

Αλμπάνης:

Μπήκε στο 62 στην θέση του Τανκοβιτς και προσπάθησε πολύ αλλά όταν η ομάδα δεν έχει σχέδιο δεν μπορεί να βοηθήσει.